Odlomak

Uvod :

Motivacija predstavlja skup procesa koji podstiču, usmjeravaju i održavaju ljudsko ponašanje ka odredjenom cilju. Dakle, to je spremnost da se nešto učini. Uslov motivacije je zadovoljenje neke potrebe. Ona je faktor individualnog rada pojedinca pored sposobnosti, resursa i vanjskih okolnosti. Motivacija se može definisati kao spremnost pojedinca na akciju da bi zadovoljio svoju potrebu. Motivatori su podsticaji na djelovanje. Odražavaju želje i pojačavaju žudnju za zadovoljenjem istih. To su i sredstva kojima se daje prioritet i rangiraju potrebe.

 

 

 

MOTIVACIJA
Motivacija je utjecaj koji izaziva, usmjerava i održava željeno ponašanje ljudi. U okviru managementa motivacija igra važnu ulogu jer njome menadžer nastoji zadovoljiti želje i nagone svojih suradnika kako bi njihovo ponašanje bilo poželjno i prihvatljivo za organizaciju. Motivatori su stvari koje pojedinca potiču na djelovanje i oni utječu na ponašanje pojedinca. Oni stvaraju razliku u onome što će osoba činiti. Motivatori su određene nagrade ili poticaji koji pojačavaju žudnju za zadovoljenjem želja.
Čimbenici koji utječu na motivaciju
1. individualne karakteristike

  • potrebe, stavovi, interesi

2. karakteristike posla

  • različite vještine, sličnosti i značenje zadatka, autonomija, povratna veza

3. organizacijske karakteristike

  • karakteristike koje se odnose na radno mjesto

 

 

 

Motivacijske tehnike
Novac je veoma važan i značaj motivator i često je mnogo više od monetarne vrijednosti. Međutim, menadžeri koji novac koriste kao motivator moraju biti oprezni i paziti da ga ne koriste u pogrešnom kontekstu. On se često koristi kao motivator, ali također potiče ljudsku pohlepu, otupljuje savjest i može voditi neetičnom i ilegalnom ponašanju.

 

 

 

Participacija
Participacija je značajan motivator jer je ona ujedno i sredstvo priznanja. Konzultiranjem suradnika o događajima, koji se tiču njih i koji utječu na njih, izazivaju povećanu motiviranost. Svi suradnici žele znati što se događa u njihovom okruženju i žele znati pozadinu problema.

 

 

 

RAZVOJ TEORIJA O MOTIVACIJI
Teorije o motivaciji imaju zadatak da objasne nastanak, usmjerenje, intenzitet i trajanje ponašanja u vezi s motivatorima. S obzirom da je motivacija nevidljiva, tj. Interni faktor, pa se predmet objašnjenja ne može direktno posmatrati. Nastanak koncepta motivacione teorije počeo je da bi se suprotstavio Taylorizmu. Znači tu počinje posmatranje čovjeka kao socijalnog bića koje je motivisano u grupi. Kasnije u središtu istraživanja, nije bio motiv ili potreba nego cjelokupni proces motivacije, odnosno ono šta prethodi ponašanju. Početak istraživanja omogućile su kognitivne teorije izbora. One se bave istraživanjem apsentizma i uticaja o socijalnim očekivanjima. Ukazali su na relevantnost vjerovanja u vlastite sposobnosti, pa su se iz toga razvile samostalne istraživačke teorije postavljanja ciljeva.
Zadatak motivacije ima četiri dimenzije, a to su: poboljšanje rezultata ljudskog rada, uslova rada, napora ka dostizanju ciljeva cjelokupne kompanije i uspješnosti menadžmenta.

Teroje motivacije možemo podijeliti u dvije osnovne grupe, i to:

  • teorije sadržaja,
  • teorije procesa.

Teorije sadržaja (potreba) objašnjavaju koje potrebe pokreću ljude na aktivnosti u organizaciji. Maslow-ljeva teorija hijerarhije potreba, Alderfer-ov ERG model, Hertzbergova teorija dva faktora, McClelland – ova teorija tri potrebe.
Svoj doprinos razvoju ovih teorija dali su: Maslow, Murray, Argyris, Licekrt, Herzberg. Teorije procesa:objašnjavaju proces putem koga se pokreće ljudska aktivnost u organizaciji:

  • Teorija cilja,
  • Teorija jednakosti,
  • Teorija očekivanja.

Što se tiče naučnika koji su istraživali procesne teorije, najbitniji su Lewin, Homan, Maier, Vroom. Pored ove podjele, teorije motivacije možemo podijeliti na klasične i novije teorije motivacije

No votes yet.
Please wait…

Prijavi se

Detalji dokumenta

Više u Psihologija

Više u Seminarski radovi

Više u Skripte

Komentari