Odlomak

Rezime

U procesu revizije finansijskih izveštaja, problematika revizije kriminalnih radnji i grešaka sve više dobija na značaju. U ovom radu će biti reči o forenzičkom računovodstvu kao novom vidu računovodstvene profesije koji omogućava bolje i efikasnije rešavanje nastalih problema i promena u finansijskim izveštajima. Uz njegovu pomoć revizori bi trebali da utanove gde, kad i kako je greška ili prevara nastala u računovodstvenom izveštaju.
Isto tako biće reči i o privrednom kriminalu kao čestoj pojavi u današnje vreme. Poznavaoci ove pojave ocenjuju da njena vrednost godišnje iznosi od 3 do 6 % svetskog društvenog proizvoda.

Ključne reči

1.    Forenzičko računovodstvo
2.    Privredni kriminal
3.    Računovodstvene prevare
4.    Kriminalne radnje
5.    Finansijski izveštaji

 

 

 

Uvod

Sprečavanje i otkrivanje kriminalnih radnji i grešaka treba da bude osnovni zadatak svih onih koji na bilo koji način učestvuju u kreiranju finansijskih izveštaja. Uloga revizora je sa otkrivajući kriminalne radnje i greške spreče njihovo dalje činjenje.
Danas su međunarodno, finansijsko i poslovno okruženje suočeni sa opasno naraslim obimom pojava finansijskih prevara, koje ugrožavaju dugoročnu ekonomsku stabilnost svetske privrede i predstavljaju limitirajući faktor daljeg harmoničnog privrednog razvoja, pogotovu napore za smanjenje narasle nezaposlenosti, koja sve više izaziva socijalne tenzije, političke sukobe i dovodi do opšte nestabilnosti narocito u zemljama u tranziciji.
Pored navedenog, najvažnije berzanske manipulacije (Pump &Dump, Trash & Cash i Insider Trading), javljaju se u takvim oblicima ko¬je je vrlo teško identifikovati. Iako su zemlje razvijenih finansijskih tržišta razvile mere za zaštitu protiv berzanskih manipulacija, one su i dalje neefikasne. Upravo iz navedenog razloga, pitanje sprečavanja manipula¬cija se sve više svodi na pitanje: Kako ublažiti njihov uticaj i vratiti poverenje u tržišta i finansijske izveštaje?

No votes yet.
Please wait…

Prijavi se

Detalji dokumenta

Više u Ekonomija

Više u Seminarski radovi

Više u Skripte

Komentari