Odlomak

Uvod
U današnjem vremenu globalizacije tevelikih i brzih promjena, na tržištu je potrebanpouzdan i kvalitetan način upravljanja.Upravljanje mora biti temeljeno na realnim, istinitim i objektivnim informacijama. U ovakvim tržišnim uvjetima nužna je zaštita interesa vlasnika kapitala, realna i objektivna informacijska podloga za odlučivanje te pouzdanost i točnost informacija.U trenucima kada na tržištu postoji veliko nepovjerenje, postoji potreba za neovisnim mišljenjem o realnim i objektivnim informacijama koje se nalaze u financijskim izvještajima trgovačkih društava ili nekih drugih ustanova.
Sve navedene promjene dovele su do stvaranja jedinstvenog i moćnogalata za poslovanje različitih poduzeća koji se nazivarevizija, odnosno, eksterna revizija.
Suvremeni razvoj revizije kao profesije, kakvu danas poznajemo, vezuje se uz razvitak tržišnog načina privređivanja. Vlasnici kapitala i investitori tragaju za neovisnim, objektivnim mišljenjem ofinancijskim izvještajima različitih organizacija kako bi si osigurali bolju zaštitu, veću kvalitetu, točnost i pouzdanost informacija iz financijskih izvještaja.Revizorska izvješća pripremaju ovlašteni revizori koji postaju posrednici između izdavatelja financijskih izvještaja i eksternih korisnika, a svojim mišljenjem utječu na njihove odluke. Da bi se izbjegle pogrešne poslovne odluke, upravljanje mora biti temeljeno na realnim i objektivnim, odnosno, istinitim informacijama. Svi revizorovi nalazi moraju se zasnivati na objektivnim dokazima, ugovorima, procjenama i slično.
Danas je od nevjerojatne važnosti postojanje i korištenje eksterne revizije, s obzirom na dinamične promjene i kretanja poslovne okoline, koje utječu na rezultat poslovanja i financijski položaj poduzetnika i poduzeća.Ona predstavlja odgovarajući mehanizam zaštite vlasnika kapitala i ostalih stakeholdera.Nepristrana je i korisna, jer kada ona ne bi postojala, vjerojatno bi se ubrzo i povećao broj manipulacija poslovnom dokumentacijom.
Poslovno planiranje i definiranje poslovnih ciljeva uvelike se temelji na cjelokupnoj reviziji dosadašnjeg poslovanja organizacije. Iz tih je razloga potrebno najprije pojmovno odrediti reviziju,odnosno, eksternu reviziju, definirati ulogu i značaj revizije u poslovanju poduzeća,prikazati razvoj eksterne revizije u Hrvatskoj, istražiti i naglasiti značajke eksterne revizije, istaknuti sličnosti i razlike interne i eksterne revizije te pobliže istražiti odnose unutar korporativnog upravljanja. Upravoćeto biti prikazanokroz ovaj rad.
1. Pojam i značenje revizije
Kako bismo bolje razumjeli izraz revizija i njezinu važnost u suvremenom poslovanju potrebno je poći od samog značenja toga pojma, proučiti odakle potječe te koje je njegovo značenje.
Pojam revizija potječe od latinske riječi „revidere” što znači ponovno vidjeti, pregledati i u skladu s tim revizija predstavlja „naknadni pregled i preispitivanje poslovnih procesa i stanja.”
U engleskom govornom području u kontekstu pojma revizije koristi se riječ „audit”, koja potječe od latinske riječi „audire” što znači čuti, odnosno slušati.Riječ auditor(revizor) je onaj koji sluša iz čega je nastao pojam audit(revizija).
Općenito, revizija predstavlja neovisno istraživanje određene aktivnosti. Ona se u samom početku obavljala na neobičan načintako što je revizor slušao usmeni izvještaj revidiranog subjekta te je on svoj izvještaj iznosio korisniku usmeno što je danas nezamislivo.
U revizijskoj literaturi postoje raznerazličite definicije revizije koje su doprinijele bogatstvu revizijske teorije.
„Jedna od općih definicija revizije je da je ona sustavni proces objektivnog pribavljanja i vrednovanja dokaza u odnosu na tvrdnje o ekonomskim postupcima i događajima kako bi se utvrdio stupanj usklađenosti tih tvrdnji, uspostavljenih kriterija i dostavljanje tih rezultata zainteresiranim korisnicima.”
Značajni dijelovi navedene definicije su:
• Sustavni proces – revizija predstavlja strukturiranu aktivnost koja ima logičan slijed.
• Objektivnost–to predstavlja kvalitetu načina na koji se pribavlja informacija i isto tako kvalitetu osobe koja obavlja reviziju. U biti to znači slobodu u odnosu na pristranost.
• Pribavljanje i vrednovanje dokaza – to predstavlja stvar ispitivanja činjenica na kojima počivaju navodi ili predstavljanja.
• Navodi o ekonomskim aktivnostima i događajima–to je širok opis predmeta koji se revidira. Navod u biti predstavlja prijedlog koji se može prihvatiti ili osporiti.
• Stupanj usklađenosti s uspostavljenim kriterijima–to znači da revizija pokazuje sukladnost navoda s preciziranim kriterijima.
• Dostavljanje rezultata – to jednostavno znači da, kako bi rezultati revizije bili korisni, njih treba dostaviti zainteresiranim stranama. Dostava može biti usmena ili pismena.
Osnovna područja revizije najbolje se mogu sagledati iz definicije samog pojma revizije, koju autori definiraju na različite načine.
Recimo, prema članku 2. Zakona o reviziji Republike Hrvatske (N.N., br.90/92), revizija je postupak ispitivanja i ocjene financijskih izvještaja, te podataka i metoda koji se primjenjuju pri sastavljanju financijskih izvještaja, na temelju kojih se daje stručno mišljenje o realnosti i objektivnosti stanja imovine, kapitala i obveza i rezultata poslovanja poduzetnika.
Može se reći da se pod pojmom revizija, zapravo, misli na eksternu reviziju koju obavljaju neovisne i za to osposobljene stručne institucije. Poznato je da se revizije obavljaju u različitim institucijama,tvrtkamai organizacijama kako bi se utvrdila točnost i valjanost

No votes yet.
Please wait…

Prijavi se

Detalji dokumenta

Više u Ekonomija

Više u Skripte

Komentari