Mreža naselja opštine Majdanpek
Objavio milicastefanovic5 17. jun 2024.
Seminarski radovi, Skripte, Geografija
Objavio Loptalica 08. april 2013. Prijavi dokument
Uvod (Istorija Sandžaka)
Sandžak je predstavljao posebnu teritorijalnu i administrativnu oblast. Na Turskom jeziku, ime “Sandžak” znači “zastava”. Pri podjeli Carstva na upravna podrucija, ime Sandžak je zadržalo i predstavljalo je upravnu oblast drugog stepena. Upravna oblast prvog stepena je bio Ejalet ili Pašaluk.
Novopazarski Sandžak je jedan od šest sandžaka koji su ulazili u sastav Bosanskog pašaluka. Od samog početka Osmanske uprave on je predstavljao posebnu cjelinu u Bosanskom pašaluku. U zajedničkim granicama Bosna i Sandžak postoje od Karlovačkog mira 1699. To stanje se mijenja 1878. na Berlinskom kongresu, kada Sandžak ostaje u sastavu Turske Carevine, a Bosna potpada pod Austriju. Velike evropske sile, uz saglasnost Rusije i Turske, odlučuju na Berlinskom kongresu da Austro-Ugarska dobije mandat da okupira i upravlja Bosnom i Hercegovinom, prepuštajući upravu nad Novopazarskim Sandžakom Turskoj. Bošnjaci panično odbijaju ovu odluku i pripremaju se za pružanje oružanog otpora.
Da bi slomio otpor bosanskih muslimana, austrijski car i kralj Franjo Josif salje ogromnu vojsku od 300,000 vojnika. Tek nakon tri meseca teških borbi, Austro-Ugarska vojska je ušla u Sarajevo. Iako je bošnjački narod dočekao Austro-Ugarsku kao nevjerničku, katoličku silu, kaja ih zeli pokrstiti, ona je stvorila neuporedivo bolje uslove za opstanak Bošnjaka od uslova koji su vladali u Srbiji, Crnoj Gori i Bugarskoj. Da bi donekle ublažila nepovjerenje Bošnjaka, nova je vlast već 1882. pristupila organizovanju Islamske verske zajednice (IVZ). Nova vlast je gledala na svaki način da onemogući daljni utjecaj Turske u Bosni i Hercegovini, pa je zato odbila prihvatiti imenovanje reis-ul-uleme od vrhovnog islamskog starješine seih-ul-islama čije je sjedište bilo u Istambulu. Ali, to je izazvalo zahtjev za vjerskom autonomijom, koji će kasnije pokrenuti Bošnjake na autonomni pokret.
Prema Berlinskom ugovoru iz 1878., Novopazarski Sandžak, kao dio starog Bosanskog vilajeta, obuhvatao je slijedeće kaze (okruge): Novi Pazar, Sjenicu, Novu Varoš, Prijepolje, Pljevlja, Trgovište sa Pešterom, Berane, Mojkovac, Bijelo Polje i Kolašin (Vraneš). Povremeno su u sastav Novopazarskog Sandžaka ulazili Plav i Gusinje, a duži period su bili u sastavu Skadarskog Sandžaka, a danas ova dva grada ponovo ulaze u sastav Sandžaka. Danas Sandžak je naziv područija koje obuhvata dijelove sadašnjih republika Srbije i Crne Gore koje čine Jugoslaviju.
Na sjeverozapadu Sandzak se graniči sa Srbijom i Bosnom i Hercegovinom, na jugozapadu sa Crnom Gorom, na jugu sa Albanijom i na jugoistoku sa Kosovom. 1817. – Sandzak pod upravom Turske. Sve do balkanskih ratova 1912. – 1913., Sandzak je činio jedinstveno-administrativnu cjelinu s upravom i kulturnim sjedištem u Novom Pazaru. Da bi se dala objektivna analiza djelovanja sandzačke muslimanske i kosovske albanske komite, mora se uzeti u obzir položaj sandzačkih Bošnjaka i kosovskih Albanaca i od Berlinskog kongresa i nakon završetka balkanskih ratova kada Srbija i Crna Gora okupiraju Sandzak i Kosovo. Od tog trenutka život sandzačkih Bošnjaka i kosovskih Albanaca je završio od samovolje srbijanskih i crnogorskih vladara. Srbijom je u to vrijeme vladao kralj Petar I Karadjordjević (1903. – 1918.), a Crnom Gorom knjaz, kasnije kralj Nikola I Petrović (1860. – 1918). Zahvaljujući Rusiji, kao vječitoj zaštitnici Srbije i Crne Gore, ove dvije države nakon balkanskih ratova proširuju svoju teritoriju na račun Sandzaka i Kosova, a bosnjačko i albansko stanovništvo protjeravaju ili ubijaju, njihovu imovinu otimaju. Mirom u Bukrešu 1913. godine Crna Gora dobija teritoriju od 5,000 kvadratnih kilometara sa gradovima : Pljevlja, Bijelo Polje, Berane, Rožaje, Plav, Gusinje, Tuzi i deo Skadarskog jezera. U Metohiji dobija Peć i Djakovicu. Srbija dobija slijedeće gradove u Sandzaku: Novi Pazar, Sjenicu, Tutin, Prijepolje, Priboj i Novu Varoš.
Pred sami balkanski rat štampa u Srbiji, Crnoj Gori, Bugarskoj i Grčkoj svakodnevno objavljuje napise o navodno teskom stanju potčinjenih hrisćana. Ona je isticala da je došao “poslednji čas obračuna izmedju krsta i polumeseca”. Prema tome, bošnjacko stanovništvo na Balkanskom poluostrvu nije moglo očekivati nikakvo oslobodjenje od armija balkanskih buržoaskih država. Neizvjesna situacija uslovljavala je da ono nastavi sa iseljavanjem u Tursku. Poslije završetka balkanskih ratova nastavljen je proces iseljavanja bošnjackog stanovništva u Tursku. Preko luke Bar u Tursku se iz crnogorskog dijela Sandzaka tokom aprila i juna 1914. godine iselilo 16,500, a iz srbijanskog dijela 40,000 Bošnjaka.
Objavio milicastefanovic5 17. jun 2024.
Objavio mavuj11 14. maj 2024.
Objavio realmadrid1994 24. april 2024.
Objavio underdog011 29. novembar 2024.
Objavio aventurin 25. novembar 2024.
Objavio prodidz1 25. novembar 2024.
Objavio underdog011 29. novembar 2024.
Objavio MimaBJ24 29. novembar 2024.
Objavio aventurin 25. novembar 2024.
Komentari
You must be logged in to post a comment.