Odlomak

UVOD

Krivina kicmenog stuba koja se naziva skoliozom, nastaje u frontalnoj ravni. Kod skolioze devijacija moze biti u u levu ili u desni stranu, medjutim moze postojat I tzv. kompenzatorsko iskrivljenje kod koga je u jednom delu kicmeni stub iskrivljen u npr. levu sranu a drugi deo u desnu stranu.
Skolioza je jedna od najcescih deformacija kicmenog stuba. Vrlo retko se javlja kao urodjena. Pravi uzorak skolioze ni do dan dansa nije utvrdjen, mada se veliki broj autora bavio ovom problematikom.

 

 

 
Uopsteno o skoliozi

Skolioza se jos uvek smatra jednim od veoma progresivnih i teskih deformiteta (oboljenja), u zavisnosti od toga koliko su krivine velike tj. koliko stepeni imaju. Za skoliozu se u klasicnoj medicini jos uvek ne zna uzrok i resenje, zbog cega nastaje i kako se leci, osim hirurskog zahvata na koji se ljudi prilicno tesko odlucuju, a vecina njih se i posle hirurske intervencije oseca mnogo gore. Postoji mogucnost ublazavanja deformiteta pomocu korektivne gimnastike (str 11.) I nikada nije kasno zapoceti sa vezbanjem u vidu ublazavanja, sprecavanja daljeg krivljenja kicme I ponekad ako se na vreme pocne, moze se  I ispraviti deformitet.
Poznato je da, ako se skolioza ne leci adekvatno i na vreme, ona se progresivno povecava i dolazi do totalne deformacije celog skeleta (misica, kostiju i dr.), s obzirom na to da 80% ljudske populacije ima krivu kicmu (skoliozu) i da je to bolest broj 1 modernog drustva. Skolioza (kriva kicma) je deformitet kičmenog stuba, posmatrano otpozadi, koji se uglavnom javlja tokom rasta dece, a najviše u pubertetu (od 10. do 17. godine) i po završetku rasta ona se ponekad delimično stabilizuje.

No votes yet.
Please wait…

Prijavi se

Detalji dokumenta

Više u Seminarski radovi

Više u Skripte

Više u Sport

Komentari