Odlomak

1.    Uvod

Porodica se mijenjala kroz istoriju pa sve do danas. Sada je porodica savremena. Ne postoji više   tradicionalni obrazac patrijahalnog ponašanja,ne postoje više uloge po polovima i sve je veći broj ljudi koji teže ka emancipaciji i  samostalnosti.Sve je manji broj sklopljenih brakova a sve veći broj razvoda.Tako možemo da kažemo da se savremena porodica sve više transformiše od tradicionalne ka demokratskoj porodici.
Brak i porodica  kako u svijetu tako i kod nas je u krizi. Uzročnici  te  krize su siromaštvo,nasilje u porodici,pojava alternativa u braku kao i gubljenje porodičnih vrijednosti. Došlo je do izmjene  životnih vrijednosti , karijera i novac su  na vrhu dok su brak i porodica na dnu liste životnih vrijednosti.

Porodica   u najširem smislu predstavlja  relativno trajnu  grupu povezanu  brakom,srodstvom,usvajanjem -čiji članovi žive  zajedno,ekonomski sarađuju i brinu o potomstvu.
U užem smislu  porodicu čine  otac,majka i dijete (odn. djeca), a u proširenom porodica može da  uključi babu ,djedu,braću i njihove žene, sestre i njihove  muževe i djecu.

Prvi konkurent porodici  bila je fabrika  zatim se razvijaju  mnoge  druge ustanove,koje preuzimaju  porodične  funkcije .Porodica je sve više postojala  privatna stvar,za koju se činilo,da je društvo  sve manje zainteresovano.Posledice toga su brojne.Porodica je postala nelokalna  i sa bilinearnim srodstvom a brak je postao stvar slobodne odluke i izbora partnera.

Brak je društveno prihvatljiva  zajednica dviju ili više osoba.U većim društvima to znači zajednicu osoba različitog pola ,ali je u nekim kulturama  dozvoljeno sklapanje braka  između osoba istog pola.

Dvije osnovne  forme braka su monogamija i poligamija.

Brak i porodica  se nemogu razdvajati kao dvije  zasebne cjeline odnosno brak stvara porodicu a istovremeno i ona stvara njega .

 

 

2.    Porodica i teorije o porodici

Porodica se u istoriji javlja ponajprije kao prirodno izrasli odnos koji se potom izdeferencirao  sve do moderne monogamije.
Porodica je takva grupa  za kojom svaki  pojedinac osjeća  potrebu, jer ciljevi  koje ona ostvaruje  nijesu specijalizovani ,već ciljevi  fundamentalnog i opštijeg  karaktera što znači da je porodica najuniverzalnija  društvena grupa i jedinstvena je po tome  što je značajna za  svakog pojedinca  i za cjelokupni njegov život.
Porodica se razlikuje od braka po tome  što porodična ustanova  može postojati  i funkcionisati  i izvan  okvira društveno dozvoljenih i sankcionisanih formi.

U savremenoj porodici možemo uočiti dvije pojave a to su  porodica sa mnogo djece i porodica sa malo djece.
Porodice sa mnogo djece su uglavnom siromašne  i nemogu izvršavati ekonomske i socijalne funkcije.
Porodice sa mnogo djece karakteristične su za siromašne kvartove i siromašne djelove svijeta (Afrika,Jugoistočna Azija ).Suprotan primjer mnogobrojnim porodicama su porodice sa malo djece ,društvo strahuje od ovakve pojave jer strahuju od ,,bijele kuge,, . Koliko će par imati djece je stvar njihove odluke  na čije razmišljanje utiču mnogi faktori, da li će ekonomski moći podnijeti  izdržavati  veći broj djece  i pružiti im sve što je potrebno.

Rating: 5.0/5. From 1 vote.
Please wait…

Prijavi se

Detalji dokumenta

Više u Seminarski radovi

Više u Skripte

Više u Sociologija

Komentari