Odlomak

Naše društvo još uvek nije uspelo izgraditi sopstveni kodeks moralnih normi. Budući da se on nalazi u stanju opšte društvene transformacije, evidentno je da se, i moral društva transformiše.
Može se govoriti o različitim tipovima moralnosti, kao što smo u istoriji imali srednjovekovni moral, antički moral i dr. Međutim, i u jednom istom društvu može se zapaziti postojanje više tipova moralnosti. Razlikujemo sledeće osnovne tipove morala:
-Tradicionalni- zasniva se na utoritetu običaja, tj.tradiciji. zbog toga se u ovom slučaju običaj i moral poklapaju.
– Utilitaristički- prenosi stav da moralna dobra, imetak, sigurnost, moć države i blagostanje, lična korist stoje iznad svih drugih principa. Ovaj tip imetka često je opisivan kroz različita književna dela.
– Moral vrlina- polazi od stava da u osnovi svakog čoveka, kao ljudskog bića, zahvaljujući njegovoj savesti postoje određene trajne osobine, moralna težnja, sve jedno da li su izričito razvijene ili samo potencijalno date. To su hrabrost, vernost, iskrenost, skromnost, istinoljubivost.
– Imperativni ili normativni moral- zasniva se na autoritetu propisa ili dužnosti. Veoma strog moral koji često proizvodi negativno, ograničavajuće dejstvo na razvoj ličnosti.
– Stvaralački ili delotvorni moral- polazi od osnovnog opredeljenja da se stvaraju nove vrednosti u kulturi i društvu, uvode nove institucije, suzbijaju sva ograničenja i afirmišu individualno- stvaralačke slobode jedinke.
Najdublji i verovatno najžešći uzroci sukoba u istoriji bile su suprotnosti koje postoje između interesa različitih klasa, slojeva i drugih društvenih grupa.

No votes yet.
Please wait…

Prijavi se

Detalji dokumenta

  • 12 stranica
  • Sociologija -
  • Školska godina: -
  • Prezentacija, Skripte, Sociologija
  • Bosna i Hercegovina,  Bijeljina,  APEIRON - Fakultet poslovne ekonomije   1

Više u Prezentacija

Više u Skripte

Više u Sociologija

Komentari