Odlomak

Kraul tehnika
Kod kraul tehnike telo „leži“ na grudima, na površini vode blizu horizontale, sa minimalnim napadnim uglom, tako da su glava i rameni pojas malo više postavljeni u odnosu na kaudalni deo i stopala. Glava je uronjena sa licem u vodi, postavljena tako da je brada neznatno odvojena od grudi. U toku plivanja, primećuje se naizmenično okretanje tela u levu i desnu stranu oko donje ose (rotacija). To je rezultat kretanja rukama koji pomaže u redukciji čeonog otpora i produžetku zaveslaja.
Rad nogu je naizmeničan u pravcu – gore-dole (propulzivni deo je naglašen udarcima stopala na dole, a retropulzivni deo predstavlja kretanje stopala na gore). Ti pokreti treba da su ritmički koordinisani, tako što se pokreti naizmenično izvode – gore-dole, oko donje ose tela. Rad nogu, iako ima sekundarnu ulogu u ukupnoj propulziji pri kretanju plivača (gipkost skočnog zgloba značajno povećava efikasnost rada nogu), značajno doprinosi pravilnom položaju tela i glave.
Rad rukama je cikličan, ostvaruje najveću propulziju i ima primarnu ulogu u pokretanju tela napred. Karakteristično je, i neophodno, da se šake u propulzivnom delu zaveslaja, kreću krivolinijskom traektorijom (S zaveslaj), što se postiže savijanjem ruke u zglobu lakta (položaj aktivanog lakta) i njegovim kretanjem ispod tela .

 

 

 

 

Delfin tehinka

, telo „leži“ na grudima na površini vode i sa blago uronjenom glavom. Karakteristična su kretanja ramenog i karličnog pojasa (gore-dole), što je uslovljeno naizmeničnim pokretima ruku i nogu. Ovakvo kretanje povećava napadni ugao tela u odnosu na kraul stil, pa je i zato sporija tehnika.
Koordinacija savremene delfin tehnike sastoji se od jednog ciklusa rukama i dva udara nogama, gibanja tela i udaha i izdaha. Rad nogu je istovremen i skoro simetričan u pravcu dole-gore, i u njega je uključen i karlični pojas uslovno, razlikuju se dve faze:

•    pripremna, u kojoj stopala od najniže pozicije se kreću na gore ka najvišoj poziciji i
•    osnovna ili propulzivna, u kojoj stopala od najvišlje pozicije, ispod površine vode, izvode snažan udarac nadole (kick).

Pri tim pokretima položaj karličnog pojasa se kreće od najviše pozicije, na kraju propulzivnog udara, do najniže na kraju pripremne faze
Rad ruku je istovremen i simetričan.
Na svaki zaveslaj rukama idu dva udarca nogama. Prvi udarac se izvodi u trenutku kada šake ulaze u vodu, a drugi kada ruke vrše poslednji potisak prema nazad, na samom kraju zaveslaja. Položaj glave određuje ukupan položaj tela – lice izlazi iz vode pre šaka a isto tako ulazi u vodu pre šaka.
Pri ulasku u vodu ruke su skoro ispružene, samo malo šire od ramena. Nakon ulaska u vodu šake idu malo ka spolja i kružno formirajući gornji deo „ključaonice“. Kad ruke dođu ispod tela, lakat je maksimalno savijen pod 90˚. Nakon toga ruke završavaju zaveslaj i ponovo „vuku“ kružno ali ovaj put ka spolja iza kukova
U zaveslaju delfin tehnike postoje dve faze:

1.    propulzivna (vučenje i odgurivanje vode) i
2.    retropulzivna (ulazak i izlazak ruku iz vode i prolazak kroz vazduh).

No votes yet.
Please wait…

Detalji dokumenta

Više u Seminarski radovi

Više u Skripte

Više u Sport

Komentari