Obrada materijala
Objavio studenti.rs 26. maj 2021.
Skripte, Grafičko inženjerstvo
Objavio ZivanaDj 27. april 2013. Prijavi dokument
UVOD
Tehnike štampe obuhvataju izradu grafičkih proizvoda korišćenjem različitih tehnika dobijanja otiska. Realizuju se tehnikama koje se dele na: manuelne i industrijske
Proizvodni segmenti za realizaciju tehnika štampe obuhvataju:
Prvo pitanje koje se postavlja u procesu štampe jeste: Sa kojom tehnikom (visoka, ravna, duboka, propusna ili digitalna) štampe je isplativo štampati ? Cilj nam je uz najmanji trošak postići što veći kvalitet otiska (gradacija, raster).
VRSTE ŠTAMPE
Podela štampe se najčešće vrši na osnovu štampajućih elemenata štamparske forme i same štamparske forme. Na ovoj osnovi se razlikuje pet vrsta štampe:
U okviru vrsta štampe se nalaze štamparski postupci, a unutar postupaka su tehnike štampe koje podrazumevaju kvalitet. Kada kažemo vrste štampe, mislimo na vrstu štamparske forme koju ćemo koristiti u štamparskim postupcima. Za svaku vrstu štampe postoje strogo definisane štamparske forme. Osnovne karakteristike štampe su štampajući i neštampajući elementi na štamparskoj formi. Podela prema štamparskoj formi:
1) Visoka štampa – sa čvrstom (postojanom) štamparskom formom – štampajući elementi su izdignuti, a neštampajući udubljeni. Sa izdignutih štampajućih elemenata se otisak prenosi na materijal za štampu.
2) Duboka štampa – sa čvrstom (postojanom) štamparskom formom – štampajući elementi su udubljeni, a neštampajući elementi leže na konstantnom izdignutom nivou. U procesu pod velikim pritiskom prenos boje na materijal za štampu se vrši iz udubljenja.
3) Ravna štampa – sa čvrstom (postojanom) štamparskom formom – štampajući i neštampajući elementi leže u prividno istoj ravni (prividno znači da u mikronskoj veličini mogu biti ili malo izdignuti ili malo udubljeni).
4) Propusna štampa (šablonska štampa) – sa čvrstom (postojanom) štamparskom formom – na štamparskoj formi razlikujemo štampajuće elemente koji su otvoreni i propuštaju boju, i neštampajuće elemente koji su zatvoreni i ne propuštaju boju. Štampajući i neštampajući elementi su u prividno istoj ravni.
5) Digitalna štampa – sa skrivenom (latentnom) štamparskom formom – štampa na bazi NIP tehnologija (Non Impact Printing) takozvana bezkontaktna štampa koja je još u fazi razvoja.
Štamparske forme su različite za različite tehnike tj. postupke štampanja (kvalitet, isplativost). Prvo smo imali drvene pa metalne štamparske forme, graviranje, pokretna olovna slova, linotip i danas fotopolimerne ploče.
Formati podloga za štampu
Formati podloga za štampu su: A, B, C i D. Format A je osnovni format (površina A0 je 1m²) i na osnovu njega su definisani ostali formati. B, C i D su dopunski formati. Format B je pogodan za štampu knjiga (udžbenici se najčešće štampaju u formatu B5). Za obrasce i formulare se koristi format A4, izveden iz formata A0. Mašine se takođe izrađuju u više formata.
Objavio studenti.rs 26. maj 2021.
Objavio studenti.rs 26. maj 2021.
Objavio studenti.rs 26. maj 2021.
Objavio Anastasija Andjelkovic 23. septembar 2023.
Objavio lovetry 19. septembar 2023.
Objavio Moyashi 19. septembar 2023.
Komentari
You must be logged in to post a comment.