Odlomak

UVOD

Moždane opne, moždane ovojnice ili moždanice (meninges) su vezivni omotači, jedan ili više, na površini CNS-a kičmenjaka koji imaju zaštitnu i metaboličku ulogu. Nalaze se između mozga i lobanje i između kičmene moždine i kičmenih pršljenova. Izgrađene su od rastresitog i gustog vezivnog tkiva.
CNS čoveka je, kao i kod drugih sisara, obavijen sa tri moždane opne: tvrdom, paučinastom i mekom. Osim što ga obavijaju, ove opne mu pružaju potporu, štite ga i pregrađuju njegovo tkivo. Upala moždanih opni naziva se meningitis, bolest koja može imati ozbiljne posledice.
Brojni tumori mogu da se jave u predelu moždajnih ovojnica (moždanica). Ovde spadaju:

  • Mengiotelni tumori (meningiomi)
  • Mezenhimalni, ne-meningotelni tumori
  • Tumori nejasne histogeneze – hemangioblastom

 

 

 

 

MENINGIOMI

Meningiomi predstavljaju sporo rastuće, benigne, relativno česte tumore odraslih osoba srednje životne dobi pri čemu čine oko 13-26% primarnih intrakranijalnih neoplazmi. Kod žena se javljaju skoro dva puta češće nego kod muškaraca. Vode poreklo iz mekih moždanica, odnosno iz meningotelijalnih ćelija arahonoideje. Ove ćelije su naročito gusto raspoređene u predelu arahnoidalnih granulacija (villi arachnoidales) koje, pod normalnim okolnostima, prominiraju u sinuse tvrde moždanice i služe za odvođenje cerebrospinalnog likvora iz subarahnoidalnog prostora u venski sistem. Ovim može da se objasni česta veza meningioma sa tvrdom moždanom opnom i njenim venskim sinusima.
Meningiomi su lokalizovani na brojnim mestima u centralnom nervnom sistemu (CNS-u). Sreću se na konveksitetu mozga, najčešće parasagitalno duž gornjeg sagitalnog sinusa. Ukoliko sun a bazi, mogu da budu u predelu orbitalne regije, tuberkuluma sele, sfenoidalnog grebena, malomoždanog tentorijuma, pontocerebralnog ugla i velikog ocipitalnog otvora. Česta lokalizacija je predeo kičmene moždine i tada je njegova učestalost skoro 10 puta veća kod žena nego kod muškaraca. Mogu da se formiraju i unutar komornog sistema kada nastaju iz arahnoidalnih ćelija strome horoidnog pleksusa.
Prisustvo multiplih meningioma, posebno kada su praćeni akustičnim neurinomom ili gliomom sugerira na neurofibromatozu – tip 2 (NF2). Često eksprimuju receptore za progesteron.
Većina meningioma su benigni (WHO gradus I). Međutim, određeni histološki tipovi imaju manje povoljnu prognozu tako da odgovaraju WHO gradusu II i III.

No votes yet.
Please wait…

Prijavi se

Detalji dokumenta

Više u Seminarski radovi

Više u Skripte

Komentari