Odlomak

 

Uvod

Grčka je država na krajnjem jugoistoku Evrope, na jugu Balkanskog poluostrva. Smeštena je na strateški veoma važnom raskršću između Evrope, Bliskog istoka i Severne Afrike, između Egejskog mora na istoku, Jonskog mora na zapadu i Sredozemnog mora na jugu. Graniči se sa Albanijom na severo-zapadu, Republikom Makedonijom i Bugarskom na severu i Turskom na severo-istoku. Sa površinom od nešto manje od 132.000 km² najveća je država na Balkanskom poluostrvu i na 97. mestu je u svetu.
Pored kontinentalnog dela Grčka obuhvata i preko 1.400 ostrva od kojih su najveća i najznačajnija Krit, Evbeja, Lezbos, Rodos i Krf. Obala je jako razuđena i sa dužinom od 13.676 km Grčka je na 11. mestu u svetu. Reljef je uglavnom planinski, a najviši vrh je planina Olimp sa nadmorskom visinom od 2.917 m.
Istorija savremene grčke države vuče korene još iz vremena Antičke Grčke, a sama Grčka se često smatra „kolevkom“ moderne evropske civilizacije. Grčka je domovina savremene demokratije, filozofije, Olimpijskih igara, evropske književnosti i istoriografije, političkih nauka, važnih naučnih i matematičkih principa, geografije i umetnosti.
Grčka je članica brojnih međunarodnih ekonomskih, političkih i vojnih organizacija. Bila je među osnivačima Organizacije ujedinjenih nacija (OUN) 1945, deo je NATO pakta od 1952, a Evropske unije od 1981. Od 2001. deo je Evrozone. U privrednom smislu Grčka se ubraja u visokorazvijene države sa visokim životnim standardom stanovništva.

Analiza posetilaca turističkih mesta

Poreklo turista
85% turista su poreklom iz Zapadne Evrope
21,2% iz Ujedinjenog Kraljevstva
17,5% iz Nemačke
8,8% iz Italije
5,3% iz Francuske
5,2% iz Holandije
7,5% iz skandinavskih zemalja

Istraživanje je pokazalo da 63% od svih turista boravi u hotelima, 29% u vilama, 4% sa prijateljima i rođacima i preostalih 3% u ostalim mestima i 1% su tranzitni putnici.
Preferencije stranaca u pogledu klase hotela su sledeće: 33% opredeljuju se za luksuzne, oko 30% za hotele srednje klase i ostatak za niže klase hotela.
Što se tiče nacionalnosti, 58% Britanaca odselo je u hotelima i vilama. Od Britanaca koji su ostali u hotelima, 32% izabralo je luksuzne hotele i 26% izabralo je hotele srednje klase. Značajan procenat 13% je ostao u opremljenim apartmanima dok je 10% odabralo vilu ili vikendicu.
Odmor, posao , prijateli i rođaci su glavni faktori koji utiču na odluke turista. Podaci iz istraživanja ukazuju na to da 83% turista dolazi u Grčku samo za praznike.
Biznis kao ekskluzivni razlog za posetu Grčkoj čini samo 7% svih ispitanika
U izračunavanju dužine boravka u Grčkoj smo uzeli u obzir datume na turističkoj o dolascima i odlascima.Analiza relevantnih podataka pokazala je da najveći procenat turista (35%) je ostao u Grčkoj za između 11 i 14 dana, dok 18% ostali 15 do 21 dana, 36% za manje od 10 dana, a preostalih 11% za više od 22 dana. Iz ove distribucije smo izračunali da je prosečna dužina boravka u svakoj fazi istraživanja bila I4 dana.
Prosečna dužina boravka je porasla za oko 1,5 dana tokom proteklih 6 godina. To je zato što tokom ovog perioda broj turista koji dolaze na čarter letovima povećao i većina njih će ostati duže od 13 dana.Dužina boravka varira prema nacionalnosti, tako je 53% britanaca , 48% Norvežana, 47% od Švajcaraca i 38% Nemaca ostaлo u Grčkoj oko 2 nedelje.

Infrastruktura
Prateći svoju uspešnu postavku na Olimpijskim igrama 2004., Grčka je postala centralna tačka na turističkom tržištu i dobila ogroman skok broja turista. Igre su se takođe pokazale kao pozitivan katalizator za široko rasprostranjen razvoj infrastrukture.
Međunarodni aerodrom Atina je priznat kao jedan od najboljih u svetu. To je bio jedini evropski aerodrom u 2009. godini sa povećanim brojem frekvencija, njegov avio marketing program je doneo 12 novih avio kompanija u Atinu u 2009.
Aerodroma širom Grčke sada ima 40, od kojih su 15 međunarodni, vrši se nadogradnja za povećane dolazaka i čarter letove. Pored toga, bivši vojni aerodromi se transformišu za civilnu upotrebu.
Sistem nacionalnog autoputa povezuje sever i jug, istok i zapad u neprimetanu dobro osmišljenu mrežu. Novo završen Egnatia Autoput, koji povezuje Igoumenitsia sa turske granice, jedan je od najambicioznijih projekata u saobraćaju u Evropskoj uniji prošle decenije.
Relativno novi sistem Atina metro, prvi u zemlji, bio je izuzetno uspešna i imao je veliki uticaj na poboljšanje gradskog prevoza. Metro Atina širi svoje redove i radne sate da zadovolji povećanu potražnju putnika.
Uvod

Grčka je država na krajnjem jugoistoku Evrope, na jugu Balkanskog poluostrva. Smeštena je na strateški veoma važnom raskršću između Evrope, Bliskog istoka i Severne Afrike, između Egejskog mora na istoku, Jonskog mora na zapadu i Sredozemnog mora na jugu. Graniči se sa Albanijom na severo-zapadu, Republikom Makedonijom i Bugarskom na severu i Turskom na severo-istoku. Sa površinom od nešto manje od 132.000 km² najveća je država na Balkanskom poluostrvu i na 97. mestu je u svetu.

No votes yet.
Please wait…

Prijavi se

Detalji dokumenta

Više u Seminarski radovi

Više u Skripte

Komentari