Odlomak

Predgovor
Ustav Bosne i Hercegovine nudi kompleksan ustavnopravni sistem koji inkorporira mnoge suprotnosti, elemente koji nisu najpovoljnija rješenja ali i određene diskriminirajuće odredbe koje ne bi smjele da budu dio suvremenog demokratskog sistema. U dejtonskom ustavu postoje praznine i antinomije koje s jedne strane otežavaju funkcioniranje države, ali sa druge strane nude i prostor za interpretacije i dalji razvoj. Nakon stupanja na snagu Dejtonskog ustava ustavnopravni sistem Bosne i Hercegovine doživio je znatne izmjene. Međutim, te korekcije, iako ustaljene u praksi, nije pratilo normiranje u obliku odgovarajućih izmjena Ustava. Dok su zahtjevi za promjenama Ustava BiH, u vidu konkretnih prijedloga, inicijativa, okruglih stolova i naučnih skupova, neupitni, sam tip i obim tih promjena ostaje sporan. Da je sadašnje ustavno uređenje BiH nezadovoljavajuće potvrdio je i stav Evropske unije s polovine 2005. godine.
Izmjena Ustava Bosne i Hercegovine iziskuje detaljniju analizu pravnih, političkih i ekonomskih aspekata. Analiza i istraživački rad su utoliko potrebniji što se o ovim složenim i politički osjetljivim pitanjima raspravlja bez dovoljno validne argumentacije. Ustavni eksperti mogu i trebaju biti mehanizam koji će dati kvalitetan doprinos diskusiji i ublažiti etnički fokusiranu politiku. Tamo gdje političari nailaze na granice, pravni eksperti nastavljaju i svojim konstruktivnim prijedlozima doprinose smanjenju tenzija, te omogućavaju nastavak diskusije.
Fondacija Konrad Adenauer u Bosni i Hercegovini od samog početka prati procese vezane za ustavnu reformu. Ured u Sarajevu već deset godina podržava diskusiju o mogućim koracima i sadržajima reforme Ustava Bosne i Hercegovine. U tom pogledu organiziran je znatan broj stručnih skupova, seminara, konferencija i drugih aktivnosti kako u BiH tako i u inostranstvu

No votes yet.
Please wait…

Prijavi se

Detalji dokumenta

Više u Pravo

Više u Skripte

Komentari