Odlomak

Opštom globalizacijom i prehrambena industrija dobija globalni značaj kako uticajem globalnih kretanja na prehrambenu industriju tako i uticajem prehrambene industrije na globalna kretanja. Tendencije razvoja društva i povećanja broja stanovnika nagoveštavaju dalji porast tih međusobnih uticaja. Od 1987. godine do danas broj stanovništva u svetu se uvećao za više od 1,7 milijardi. Prognoze FAO upućuju na povećanje stanovništva na zemlji u narednih 50 godina na 10 milijardi ljudi. Pored broja stanovništva došlo je i do rasta svetske enonomije tako je bruto proizvod stanovniku povećan sa 5.927 dolara koliko je iznosio 1987. godine na 8.162 dolara koliko je iznosio 2004. godine.
Navedena globalna kretanja se ne odvijaju ravnomerno u svim delovima sveta. U mnogim delovima sveta korišćenje prirodnih resursa predstavljaju osnovni izvori egzistencije kao što je ribarstvo, šumarstvo, poljoprivreda. Uticaj prehrambene industrije na životnu sredinu ogleda se kroz posledice koje se ispoljavaju na atmosferu, zemljište, biljni i životinjski svet i vodu. Klimatske promene kao posledica preterane emisije gasova dovelo je do povećanja prosečnih temperatura na zemlji što ima za posledicu topljenje lednika, povećanje nivoa mora, učestalost pojave suša, oluja, poplava. Porast broja stanovnika i ubrzani društveni rast doveo je i do intenziviranja poizvodnje hrane. Osamdesetih godina, prošlog veka, na svetskom nivou prosečan prinos po hektaru obradive površine bio je 1,8 tona, danas taj prinos je 2,5 tona.
Ovako intenzivno korišćenje zemljišta karakteriše primena savremenih agrotehničkih mera. Primena ovih mera ima za cilj povećanje prinosa ali istovremeno dovodi i do snižavanja nutritivne vrednosti hrane usled nedostatka oligoelemenata u zemljuštu.
Intenzivna poljoprivredna proizvodnja se zasniva na upotrebi veštačkih đubriva i drugih preparata za zaštitu bilja što dodatno doprinosi zagađenju vodotoka i podzemnih voda. Ovakavo intenzivno korišćenje zemljišta odražava se i na biljni i životinski svet, odnosno biodiverzitet.

No votes yet.
Please wait…

Prijavi se

Detalji dokumenta

Više u Seminarski radovi

Više u Skripte

Komentari