Odlomak

 
1. U V O D
Nakon proteka određenih rokova, zastarelost u krivičnom pravu vodi gašenju kažnjivosti dela, pa se isključuje mogućnost gonjenja za kažnjivu radnju. Propisima o zastarelosti u krivičnom pravu reguliše se u kojem se roku može neko goniti za jedno delo kažnjivo u vreme njegovog izvršenja. Ova insitucija, iako nije svugde prihvaćena prilično je raširena u savremenom krivičnom pravu.Kao opšta osnova za nemogućnost gonjenja ova institucija nije prihvaćena na primer u aglosaksonskom krivičnom pravu, u krivičnom pravu Austrije, Danske, Italije i Kanade. Protiv ove institucije se ističe da gašenje kazne nije u skladu sa osećanjima žrtve njenih bliskih koji traže pravdu ( to jeste jedna slaba tačka ove institucije), da ona znači premiju za opasne delikvente, da sve ono što se ističe kao osnova za opravdanje ove institucije, samo su predpostavke koje nisu verifikovane i naročito, da u svakom konkretom slučaju ne moraju stajati oni razlozi koji inače opravdavaju zastarelost, tako da automatsko zastupanje zastarelosti prestavlja opasnost za intrese pravde i pravnog poretka
2. POJAM ZASTARELOSTI U KRIVIČNOM
PRAVU
Zastarelost je zakonski osnov za gašenje krivične sankcije usled protoka određenog vremena što za posledicu ima gubitak prava države ili na krivično gonjenje ili na izvršenje izrečene krivične sankcije . Zastarelost kao pravna činjenica se daje u javnom interesu i njen značaj je višestruk. Prvo, kažnjavanje učinioca dela posle protoka jedno relativno dužeg vremena nema nikakve svrhe a dobro vladanje učinioca za to vremeje pokazatelj da se on popravio. Zastarelošću učinilac se oslobađa od stalnog straha gonjenja i kažnjavanja koji ga onemogućavaju da se potpuno uključi u društveni život. Drugo, protekom družeg vremena pada u zaborav izvršeno krivično delo tako da se izricanjem i izvršenjem kazne ne može uticati pozitivno na mase. Sa stanovišta generalne prevencije primena kazne u ovakvom slučaju je ne korisna. Treće, protekom vremena nastaju teškoće oko utvrđivanja objektivnih i subjektivnih okolnosti dela, te bi izricanje kazne u ovakvom slučaju bilo nesolidno. I najzad ustanovom zastarelosti vrši se pritisak na kaznene organe da budu ažurni i efikasni u otkrivanju i kažnjavanju učinilaca krivičnih dela .

Razlozi za postojanje instituta zastarelosti su, pre svega kriminalno-političke prirode, međutim postoje i neki argumenti protiv ovog instituta koji danas, kada on predstavlja opšte prihvaćen institut u modernom krivičnom pravu, nemaju neki ozbiljniji značaj. Tako se na primer navodi da zastarelost slabi generalnu prevenciju, da je protiv pravan ideji pravednosti, odnosno ostvarivanju retribucije u koliko se i ona uzima kao svrha kazne i dr.

No votes yet.
Please wait…

Prijavi se

Detalji dokumenta

Više u Pravo

Više u Seminarski radovi

Više u Skripte

Komentari