Beskrajna priča
ОПШТИ МЕТОДИЧКИ ПОДАЦИ
Основна школе:
„Вук Караџић“
Датум одржавања часа:
18.11.2010.
Разред и одељење:
IV- 3
Предавач:
Александра Костадиновић
Учитељ ментор:
Снежана Малићевић
Наставна јединица:
,,
Бескрајна прича
", роман–Михаел Енде
Тип часа:
Обрада
Циљ часа:
Обрада романа „
Бескрајна прича“
уз
помоћ
анализе
репрезентативних
одломака.Упознати ученике са темом и
садржајем романа,обрадити појам
роман
,
развити способност анализе књижевног
текста, мотивисати ученике одломцима да
прочитају цео роман.
Задаци часа
- образовни:
Упознавање ученика са темом и садржајем
одломака, скраћеном фабулом романа,
усвајање појма
роман
и богаћење речника.
- функционални:
Оспособљавање ученика за доживљавање
књижевног текста и запажања
карактеристичних детаља, уочавање
карактеристика романа, увежбавање
усмереног читања у себи.
- васпитни:
Развој креативности, маште ученика,
усмеравање ученика на читање целовитог
књижевног дела, развијање сарадње и
солидарности за групни рад, развијање
љубави према читању и књизи.
Наставне методе:
Метода усменог
излагања,метода
разговора, метода читања и рада на тексту,
метода писаних радова.
Наставна средства:
Фотографије, материјал за групни рад,
презентација.
Облици рада:
Фронтални, групни , индивидуални
Литература:
Лекић, Ђ. (1991): Методика разредне наставе,
Нова просвета, Београд
ТОК ЧАСА
Мотивациони разговор
Питам ученике да ли су се некада
запитали када је настала прва
књига? Показујем слике преко
бима и говорим да се данас зна да
су људи прве записе правили на
глиненим плочицама. Неки од тих
пронађених записа стари су преко
5 500 година. Прве књиге нису
много личиле на данашње. Писане
су ручно на свитку пресоване
биљке папирус, а касније на
пергаменту, танком комаду
животињске коже, словима која
бисмо данас тешко разумели.
Пошто су писане руком, било их је
мало и тешко да су се могле наћи
две потпуно исте. А данас то није
тако, књиге се штампају у више
хиљада примерака.
Питам ученике да ли воле да
читају књиге? Какве књиге воле да
читају? Шта им се у њима
нарочито допада? О чему
размишљају када заврше читање
неке узбудљиве књиге?
Најава наставне јединице
Ученицима говорим да ћемо данас
СТРУКТУРА ЧАСА СА ВРЕМЕНСКОМ АРТИКУЛАЦИЈОМ
Мотивациони разговор
Разговор о књигама -3 мин
Најава наставне јединице
Запис на табли и у свескама -1 мин.
Ужа локализација
Роман за децу „Бескрајна прича“ -3 мин.
Разговор о писцу
Разговор о писцу- 2 мин.
Подела материјала за рад у
групи
Подела материјала за рад -1 мин.
Самостални рад група
Групни рад -10 мин.
Извештавање група
Читање одговора -15 мин.
Увођење новог појма
Обрада појма роман- 1мин.
Синтеза
Стварање целовите представе о делу-3 мин.
Изражајно штафетно читање -5 мин.

Ovaj materijal je namenjen za učenje i pripremu, ne za predaju.
Slični dokumenti