Domaće životinje priprema
ПИСАНА ПРИПРЕМА ИЗ МЕТОДИКЕ УПОЗНАВАЊА ОКОЛИНЕ
Јединица активности: Домаће животиње
ГРУПА:
Предшколска
ЈЕДИНИЦА АКТИВНОСТИ:
Домаће животиње
ТИП АКТИВНОСТИ:
Обрада нових садржаја
ЦИЉ АКТИВНОСТИ:
схватање значаја домаћих животиња,
као и улоге човека у њиховом гајењу.
ЗАДАЦИ:
а) васпитни:
подстицање љубави према домаћим
животињама; формирање позитивног
става према раду и животу уопште
б) образовни:
препознавање и именовање домаћих
животиња у месту и околини;
схватање појма домаћих животиња
(њихов изглед и одлике); схватање
улоге човека у гајењу домаћих
животиња и коришћењу њихових
производа
в) функционални:
подстицај и развијање интелектуалних
функција, оспособљавање деце за рад
у групи; развијање међусобног
поверења, разу-мевања, групне
интеракције; оспосо-бљавање деце за
самостална запажа-ња.
ОБЛИЦИ РАДА:
фронтални, индивидуални, рад у гру-
пама
МЕТОДЕ РАДА:
метода разговора, усмено излагање,
метода
илустрације,
метода
демонстрације
СРЕДСТВА И МАТЕРИЈАЛИ:
песма „Деда паја има фарму”, слике и
модели и видео домаћих животиња,
радни
листићи, папир великог
формата
УВОДНИ ДЕО
-
Слушање песме „Деда паја има фарму”. (прилог бр. 1)
-
Разговор са децом о песми. („Које се домаће животиње спомињу у песми?“)
-
Најава јединице. („Данас ћемо учити о домаћим животињама. Домаће животиње
су животиње које живе уз човјека. Човек их његује, храни и обезбеђује им
склониште. Потребне су човеку и све их волимо. Које домаће животиње
познајете?”)
-
Док деца набрајају домаће животиње, показујем им слике ових животиња.
ГЛАВНИ ДЕО
:
Започињем загонетком:
„Мене хране,
мене поје,
мене доје.
Дајем увијек
лонац млијека,
њега пије
брацо, сека...
Најслађе ми је јело трава –
сад сви знате: ја сам ...”
(крава)
КРАВА
:
-
ИЗГЛЕД
КРАВЕ
:
Уочити изглед краве посматрањем слике. (прилог бр. 2) Има
четири ноге. Покривена је длаком. На ногама има папке.
-
НАЧИН
ИСХРАНЕ
:
Храни се свежом и сувом храном (сеном). Биљојед је.
-
ГДЕ
ЖИВИ
:
Живи у стајама. (објаснити шта је стаја)
-
Деци приказати само део табеле који се односи на краву. Остале делове табеле
прекрити папиром. (Описати спољашњи изглед краве. „Где живи? Чиме се
храни? Које су користи од краве? Како се зове младунче краве? А мужјак?”)
-
Формирати пет група. Свака група ће радити на свом задатку. Групе су хетеро-
гене и формиране према месту седења.
-
свака група ће добити модел домаће животиње коју обрађује, уз помоћ којег ће
одговорити на постављена питања.
-
Радни листић садржи илустрацију одговарајуће домаће животиње.
-
Свака група ћа радити на задатку:
I
ГРУПА
– овца,
II
ГРУПА
– коњ,
III
ГРУПА
– свиња,
IV
ГРУПА
– пас,
V
ГРУПА
– мачка.
ЗАВРШНИ ДЕО
-
Опонашање животиња (оглашавање, кретање)
Ovaj materijal je namenjen za učenje i pripremu, ne za predaju.
Slični dokumenti