Pisana priprema
ПИСАНА ПРИПРЕМА НАСТАВНИКА ЗА ЧАС
НАСТАВНИ ПРЕДМЕТ
Српски језик
НАСТАВНА ЈЕДИНИЦА
Гласови и штампана слова М м, И и
ТИП ЧАСА
Обрада
РЕДНИ БРОЈ НАСТАВНЕ ЈЕДИНИЦЕ
19.
НАСТАВНИ ОБЛИЦИ
Фронтални, индивидуални
НАСТАВНЕ МЕТОДЕ
Гласовна аналитичко-синтетичка, дијалошка, демонстративна
НАСТАВНА СРЕДСТВА
Илустрације, словарица
ЦИЉ ЧАСА
Учење читања и писања штампаних слова М м, И и.
ЗАДАЦИ ЧАСА
Образовни
Функционални
Васпитни
– Правилна артикулација гласова М и И.
– Уочавање гласова и слова М и И у различитим позицијама у
речима.
– Учење писања слова М и И.
– Учење читања нових слова у речима, реченицама и текстовима.
– Вежбање читања.
– Богаћење речника ученика.
– Формирање навике за читко, уредно и лепо писање.
Образовни стандарди који се могу
применити
1СЈ.0.1.1. 1СJ.1.2.1. 1СЈ.1.2.2.
1СЈ.1.3.1. 1СЈ.1.3.3.
ТОК ЧАСА
I Приступ гласу
– Разговор о слици у Буквару, страна 24.
Ко крпи мрежу? Ко је са њим на броду? Шта се налази на обали? Ко је испливао из мора? О чему размишља
мачка? Да ли су се морнар и морж спријатељили? Како?
Ученици одговарају на питања и причају на основу дате слике. Којим гласом почињу речи: мачка, миш,
море? А којим речи игло, игла?
II
Најава наставне јединице
– Учимо гласове и штампана слова М м, И и.
III
Обрада гласа
– Издвајање гласа – Именовање предмета и бићаа на уводној слици из Буквара (море, морнар, мрежа,
играчке, игла).
У којим речима се чује глас М? А у којим глас И?
– Посматрање и именовање слика.
Тражим глас
– Одређивање позиција у речима гласова М и И на почетку,
у средини и на крају.
– Повезивање са гласовима у природи – укусно, слатко (ммммм), ономатопеја гласова животиња (крава,
коза), узвик изненађења гласом И.
IV
Обрада слова
– Показивање слова на словарици.
– Анализа графичке структуре слова и сличности и разлике између великог и малог слова.
– Упућивање ученика на посматрање слика.
Тражим слово
– Ученици у речима написаним испод слика у
Буквару уочавају у којим позицијама се налазе слова М и И.
– Писање слова у ваздуху – ученици прстом у ваздуху
пишу
слова М и И. Учитељ помаже и показује.
– Показивање начина писања новог слова – Учитељ записује слова на табли и коментарише њихову
графичку структуру.
– Ученици пишу по један ред великог и малог слова М и И.
– Наставник пише речи или једну реченицу по табли (из Буквара) у линијском систему.
– Ученици преписују.
– Док ученици пишу учитељ помаже и даје инструкције.
V
Читање
– Слагање речи на словарици:
Ученици, на својим индивидуалним словарицама, слажу речи које имају слова М и И у различитим
позицијама.
– Читање и интерпретација текста из Буквара. Текст чита прво учитељ. Ученици читају текст. Разговор о
тексту: Шта има Мима? Ко има лонац?
– Који знак стоји на крају ових реченица? Испод текста налази се овај знак који се представља, хајде да
прочитамо шта он каже:
Ја сам тачка. Стојим на крају реченице.
Када пишемо који знак стављамо на крају
реченице?
VI
Самостални и стваралачки рад ученика
– Ученици решавају задатке на 22. страни у Наставним листовима уз буквар.
VII
Домаћи задатак
– Урадити задатке у Наставним листовима уз буквар на страни 23.
Ovaj materijal je namenjen za učenje i pripremu, ne za predaju.
Slični dokumenti