Pisana priprema iz pocetnih matematskih pojmova
1. Vrtić:
/
2. Odgajatelj: /
3. Grupa:
Starija grupa
4. Datum realizacije:
. /
5. Tema aktivnosti:
Uopštavanje i klasifikacija prema određenom kriterijumu
6. Cilj:
-
Sposobnost klasifikovanja predmeta na osnovu jednog izdvojenog svojstva.
Dosljedno pridržavanje kriterijuma.
-
Sposobnost izdvajanja karakterističnih oznaka predmeta, njihova poređenja i
uopštavanje.
-
Podsticanje razvoja taktilne percepcije.
7. Vaspitno-obrazovni zadaci:
-
Stvaranje situacije u kojima će djeca da grupišu stvari na osnovu određenog
svojstva (isti predmeti po obliku)
-
Poređenje predmeta i uviđanje razlika i sličnosti
-
Djeca treba da učestvuju u obrazovanju skupova
-
Da opipavanjem pokušaju da prepoznaju predmete i pronađu dva ista od kojih će
napraviti skup
-
Da radom radnih listova utvrde razumijevanje klasifikacije po datim kriterijumima
-
Da učestvuju u komunikaciji
8. Metode rada:
-
Metoda demonstracije
-
Metoda razgovora
-
Metoda samostalnog rada
9. Oblici rada:
frontalni i individualni
10. Didaktički materijal i sredstva:
Bedževi crvene i plave boje, čarobna torba u kojoj
će se nalaziti od svakog predmeta po dva: olovke, tanjirići, odijela za lutke,
automobili, kocke, lopte, šnalice, gumice za kosu, ... i „kontrolni“ zadaci
11. Korelacija sa ostalim oblastima:
metodika razvoja govora, metodika likovnog
odgoja i metodika upoznavanja okoline
TOK AKTIVNOSTI
Uvodni dio ( 7 minuta )
Napomena: Djecu raspoređujem da sjede u polukrug na stolicama. Prije
toga sam djevojčicama okačila crvene bedževe, a dječacima plave.
Razgovor počinjem tako što im govorim: „Dobar dan, dječice, ja sam
Ivana i došla sam da vam ispričam priču o mojoj baki.“
Zatim počinjem priču: „Dolazim kod vas od moje bake. Bila sam kod
nje da joj pomognem da složi kutije i flaše u špajz. Da li vi znate šta je
špajz? (očekujem tačan odgovor) zatim nastavljam: Ona tamo ima jako
puno polica i jako je uredna, sve mora da bude na svom mjestu. Na
prvoj polici je poredala, šta djeco? (na panou kačim kutije i zajedno sa
djecom brojim koliko ih ima i kakve su one (velike, male i koje su boje)
(očekujem tačan odgovor), na drugoj polici je poredala, šta, hajde opet
da izbrojimo? Na trećoj je poredala flaše, je li tako djeco? (očekujem
potvrdan odgovor), koje boje su te flaše? (očekujem odgovor, crvene),
šta vi mislite šta se nalazi u njima kad su crvene boje? (očekujem
odgovor, paradajz). Djeco, moja baka je i pored polica stavila korpe. U
jednoj je stavila žute jabuke, a u drugoj crvene paprike. Hajde zajedno
da izbrojimo koliko ima u ovoj korpi jabuka, a koliko u ovoj paprika?
Djeco pogledajte ovo... Baka je gore okačila čehno bijelog luka. Jesu
one isti ili se razlikuju? (očekujem odgovor, razlikuju se) Koliko ih ima?
E djeco, pošto smo sve izbrojali i vidjeli želim da vam kažem da svi ovi
elementi pripadaju skupu bakinog špajza. Da li se slažete sa mnom?
(očekujem potvrdan odgovor). A da li to djeco znači da jedna polica čini
jedan skup, druga drgi, treća treći i da li korpa sa jabukama čini skup
jabuka, a korpa sa paprikama skup paprika... ? (očekujem potvrdan
odgovor) “
Primjedbe:
Glavni dio ( 20 minuta )
Primjedbe:

Ovaj materijal je namenjen za učenje i pripremu, ne za predaju.
Slični dokumenti