Priprema za čas iz prirode i društva – Saobraćajna pravila
ОПШТИ
ПОДАЦИ
Назив школе:
ОШ „Дуле Караклајић“
Датум одржавања часа:
20.05.2013.
Час по реду:
Четврти
Разред и одељење:
III 2
Учитељ – ментор:
Весна Јанковић
Студент – предавач:
Ана Мирковић 2004/218
МЕТОДИЧКИ ПОДАЦИ
Наставни предмет:
Природа и друштво
Наставна тема:
Људска делатност
Наставна јединица:
Саобраћајна правила
Садржај наставне јединице:
Правила и препоруке за пешаке
(прелазак коловоза када је на семафору
укључено зелено светло, прелазак
коловоза на пешачком прелазу без
семафора, кретање пешака по тротоару,
кретање пешака по коловозу; указивање
на опасне ситуације којима пешак
угрожава своју безбедност у саобраћају-
истрчавање на коловоз за лоптом,
ходање улицом са слушалицама на
ушима, извођење кућних љубимаца на
прометне улице, ношење капе која
сужава видик, разговарање телефоном
приликом преласка преко улице).
Правила и препоруке за бициклисте
(провера гума и исправности кочница,
вожња ноћу, вожња бициклистичком
стазом, вожња прометним улицама,
вожња непознатим улицама, ношење
терета на бициклу, ношење кациге,
везивање дуге косе, избор одеће, избор
обуће)
Претходна наставна јединица:
Саобраћајнице у мом крају
Наредна наставна јединица:
Саобраћајни знаци
Циљ часа:
Усвајање и примена знања о правилима
и препорукама за пешаке и бициклисте
и схватање њиховог значаја, као и о
опасностима и последицама до којих
може доћи уколико их не поштују.
Оперативни задаци:
-
Образовни
Усвајање знања о правилима и
препорукама за пешаке (прелазак
коловоза на пешачком прелазу са
семафором и без семафора, опрез
-
Функционални
-
Васпитни
приликом преласка пешачког прелаза,
кретање пешака десном страном
тротоара, кретање пешака левом
страном коловозa, опасности приликом
истрчавања на улицу, опасности
приликом претрчавања коловоза
).
Усвајање знања о правилима и
препорукама за бициклисте (кретање
бициклиста десном страном
бициклистичке стазе, обавештавање
других учесника у саобраћају о промени
правца, опасности услед неприлагођене
брзине (скретање са коловоза, падање,
ометање других учесника у саобраћају и
њихово повређивање), опасности
узроковане ношењем неадекватне обуће
и одеће, непажња у вожњи (држање
само једне руке на управљачу, вожња
на једном точку), опасности приликом
тркања.
Оспособљавање ученика за правилно и
опрезно поступање у саобраћају.
Развој логичког мишљења кроз
откривање узрочно-последичних веза у
различитим саобраћајним ситуацијама
које се односе на пешаке (прелазак
улице ван пешачког прелаза,
задржавање и непажња приликом
преласка коловоза на пешачком прелазу,
истрчавање на коловоз за лоптом,
непажљиво и несавесно кретање по
коловозу)
Развој логичког мишљења кроз
откривање узрочно-последичних веза у
различитим саобраћајним ситуацијама
које се односе на бициклисте (скретање
без давања обавештења о томе осталим
учесницима, вожња неприлагођеном
брзином, вожња у неадекватној обући и
одећи, вожња без држања обе руке на
управљачу, тркање по бициклистичкој
стази).

Ток часа
Уводни део часа:
7 минута
Емоционално – интелектуална
припрема
Најава наставне јединице
Показујем укрштеницу на графофолији.(Прилог
1) Читам једно по једно питање, а ученици
одговарају. Откривамо да је коначно решење –
Бонтон. Питам ученике да ли знају шта значи та
реч? (Уколико на знају кажем им да је то
француска реч која значи правила лепог
понашања.) Показујем им књигу Бонтон. Питам
ученике где се све лепо понашамо? (код куће, у
школи, у пороришту..)
Саопштавам ученицима да ћемо на овом часу
учити о правилима понашања у саобраћају.
Записујем наслов на табли– Саобраћајна
правила.
Говорим ученицима да ће на крају часа добити
запис за свеске и да сада ништа не записују.
( Прилог 6 )
Централни део часа
32 минута
Формирање група
Ученици су подељени у 4 групе.
1.група- Прелазак пешака преко коловоза
2.група- Кретање пешака по тротоару и коловозу
3.група- Кретање бициклиста
4.група- Мере опреза за бициклисте
Банђур, В, Благданић, С. (2004):
Практикум из методике наставе
природе и друштва
, Учитељски
факултет, Београд.
Самоевалуација:
Упутство за рад
Подела материјала за рад
Рад у групама
Извештавање група
Синтеза
Ученицима показујем материјал за рад група.
Говорим да ће свака група добити различит
материјал. Прва група радиће прелазак пешака
преко коловоза, друга кретање пешака по
тротоару и коловозу, трећа кретање бициклиста и
четврта мере опреза за бициклисте. Њихов
задатак је да пажљиво прочитају све што је
написано, погледају слике и да размисле о
одговорима које ће дати на постављена питања.
Говорим им да сви морају да учествују у раду а
да ће на крају вође групе остале ученике у
одељењу извештавати о одговорима до којих су
дошли.
Делим материјал за рад група. (Прилог
2)
Док ученици раде ја их обилазим, уколико је
потребно дајем смернице и помажем.
Следи извештавање група. Вођа сваке групе
извештава, остали слушају. У зависности од
датих одговора постављам додатна питања.
Свако питање и одговор прати одговарајући
слајд презентације
.
Ученицима поставља питања како бисмо
поновили најбитније делове садржаја.(Прилог 3)
Завршни део часа:
6 минута
Систематизација – повратна
Игра Тачно – нетачно
Ученицима делим црвене и зелене картончиће.
Постављам им 6 питања. Ако сматрају да је
одговор тачан, подижу зелени, а ако сматрају да
је нетачан, подижу црвени картон. Ако неко да
погрешан одговор, питам га зашто тако мисли.
(Прилог 4)
Ovaj materijal je namenjen za učenje i pripremu, ne za predaju.
Slični dokumenti