Priprema za cas – Muzička kultura
Школа
Нада Поповић
Наставник
Слађана Ђокић
Наставни предмет
Музичка култура
Разред
5
Редни број часа
1
Наставна тема
Певањем и свирањем упознајемо музику
Наставна јединица
Понављање песама научених у претходним разредима
Тип часа
обрада
вежбање
систематизација
утврђивање
понављање
/
Облици рада
фронтални
/ индивидуални
групни
/ рад у пару
Циљ и задаци часа
– упознавање ученика с планом и програмом рада, начином проверавања и
оцењивања, активностима у оквиру секција;
– упознавање с предметом музичка култура, повезаности предмета с другим
уметностима и са осталим предметима у школи;
– упознавање с применом овог предмета у различитим културним областима.
Наставне методе
демонстрација
илустрације
рад на тексту
монолошка
/
дијалошка
писани радови
графички радови
практични
радови
експерименталн
а
усмено излагање
игра
радионица
Врста наставе
индивидуализ.
проблемска
истраживачка
хеуристичка
/
програмирана
пројектна
учење открићем
Наставна средства
рачунар
- ЦД
- касетофон
- слике
-
графоскоп
пројектор
- клавијатура
-
плакат
уџбеник
- бојице,
фломастери
интернет
- енциклопедија
- часопис
-
Активности
ученика
слушају
цртају
решавају
одговарају
читају
повезују
пишу
режу
прате
следе упутства
проверавају
дискутују
Активности
наставника
демонстрира
/ објашњава
/ даје упутства
/ усмерава
/
анализира
/ процењује
/ мотивише
/ подстиче
/
Корелација
Српски језик
/ Ликовна култ.
/ Физичко
васпитање
Слободне
актив.
/
Ток часа
Уводни део
– 10 минута
У уводном делу часа, после уводних речи и упознавања с планом и програмом, начином
извођења наставе, оцењивања и слободним активностима обухваћеним овим предметом,
наставници с ученицима прелазе градиво из претходних разреда.
Главни део
– 30 минута
Најкориснији начин за упознавање с ученицима јесте заједничко извођење песама које су
они обрадили током претходног школовања. Нека ученици упознају вас са музиком коју
радо изводе. Упознајте и ви ученике с музиком коју волите. Нека овај час буде користан за
упознавање вас с њима, као и за проширивање видика и односа ученика према овом
предмету и музици уопште.
С ученицима поновити њихове омиљене песме из градива четвртог разреда. Наше сугестије:
Гретри Андре,
Магарац и кукавица
; Лили Жан-Батист,
Док месец сја
; Волфганг Амадеус
Моцарт,
Блистај, блистај
; народне песме
Вишњичица род родила, Густа ми магла паднала
и
Ти једина
; Дејан Деспић,
На ливади
.
При групном раду неопходно је увести нека мала правила која ће касније бити корисна за
организованост и дисциплину, што ће свима улепшати и олакшати рад. Будите стрпљиви,
потребно је време за стицање навика. С ученицима се можете договорити о једноставним
знацима који ће их упозорити на дисциплину као што су: Молим вас, тишина! Хајдемо!
Обратите пажњу! Молим вас, мир! Потребно је само бити доследан и стрпљиво и упорно
користити договорене знаке како би ученици развили радне навике које ће им касније
користити.
За наредни групни рад потребно је разврстати ученике. Можете користити разноврсне
методе, а једна је да се ученици поделе у групе на основу тога колико њихово име има
слогова. На пример, име А-на има два слога, те дете стаје у другу групу. Име Лав има један
слог, па дете иде у прву групу. Мењајте начин креирања група јер ћете тако избећи да исти
ученици увек иду у исту групу, што може ометати процес рада.
Групни рад
Поделите ученике: једни ће певати основну мелодију песме по свом избору у својству
понављања градива, док ће други изводити једноставну ритмичку пратњу.
Добра припрема за свирање на ритмичким удараљкама јесте наизменично тапшање колена
на тешким тактовим деловима. Водите рачуна да се при тапшању руке увек одбију од
колена, а не да остану на њима.
Врло је могућа претпоставка да се многи ученици срећу с ритмичким или мелодијским
удараљкама тек у петом разреду, јер у претходним за то нису имали прилике или
могућности. Упознајте их с лепим начином свирања на инструментима, при чему опуштени
покрет руке даје мекан тон, док нагли покрет даје грубо извођење. Упоредите правилно и
неправилно извођење. Подржите ученике у сваком виду извођења, јер деца понекад могу
бити неуспешна, а то их обесхрабрује за даљи напредак и изучавање овог предмета.
Наведите имена ритмичких инструмената које сте предложили као пратњу на првом часу у
овој години.
Завршни део
– 5 минута
У својим нотним свескама ученици с другом из клупе састављају попис свих имена другова
и другарица из одељења. Деле имена на једносложне, двосложне, тросложне,
четворосложне. Скандирају их попут бројалице или реп музике.
Прилози:

Ovaj materijal je namenjen za učenje i pripremu, ne za predaju.
Slični dokumenti