Pirinejsko poluostrvo – turističke regije
Objavio seminaristkinja 29. jun 2022.
Skripte, Zaštita životne sredine
Objavio dakirloff 04. decembar 2012. Prijavi dokument
HEMIJSKA SVOJSTVA ZEMLJIŠTA
Sva zemljišta se sastoje od tri faze, čvrste, tečne i gasovite čiji odnos zavisi od uslova postanka, ali i opstanka. Posebno je važan odnos i sastav čvrste i tečne faze kao i svojstva njihovih komponenata, mineralne i organske. Naravno da je za plodnost zemljišta hemijski vrlo bitan sastav …
Sorptivna sposobnost zemljišta (lat. sorptio – uvlačenje u sebe, zadržavanje na površini ) – prirodno svojstvo zemljišta da na površini svojih čestica zadržava ili vezuje slabim vezama različite supstance iz zemljišnog rastvora, gasove iz vazduha ili mnoge mikroorganizme i tako čuva najfinije sastojke od isparavanja ili ispiranja. Sorpcija je ,ustvari, zajednički naziv za dve pojave u zemljištu : a) absorpcija ili apsorpcija, usvajanje hranljivih supstanci korenovim sistemom i b) adsorpcija ili atsorpcija, što znači privlačenje supstanci na neki sistem… U zemljištu je zastupljeno više tipova sorpcije (lat. adsorptio – upiti ) kao što je ona koja teče pod uticajem električne energije koloida ( fizičko-hemijska ), pod dejstvom molekulskih privlačenja (fizička), u jonskim sistemima (hemijska), mehanička, biološka i druge…
Čestice čvrste faze zemljišta koje adsorbuju zovu se adsorbenti i to je koloidna frakcija : humus, hidroksidi Al, Fe i hidratisan oksid Si, naročito gline bez obzira na dimenzije…tzv. adsorptivni kompleks ili koloidni kompleks mineralnog i organskog sastava. Na njima se adsorbuju molekuli i joni iz gasovite i tečne faze.
Koloidi zemljišta
Koloidi ( grč. kolla – lepak ) su dispergovane čestice veličine od 1 do 100 nm. Čestice do 1 nm su, po pravilu, molekuli ili joni, a tako je u pravim rastvorima. Koloidi se u rastvoru neprekidno Braunovski (!) kreću i to brže što su čestice sitnije. Koloidnu masu zemljišta čine minerali , organski i organo-mineralni koloidi. U mineralne koloide spadaju uglavnom produkti hemijskog raspadanja a to su : hidroksidi Si, Al i Fe, pa sekundarni alumosilikati tj. minerali glina i još,primarni minerali usitnjeni fizičkim raspadanjem na čestice veličine koloida. U zemljištu sa jakom destrukcijom (podzol, laterit,… ) se uglavnom javljaju hidratisani oksidi Al,Fe i Si, kao amorfni ili kao soli.
Organski koloidi su humusnog porekla. Ukoliko zemljište sadrži više humusa utoliko ima izraženiju adsorpciju jer je huminska kiselina, kao neizostavni sastojak humusa, koloidna i vrlo je jak adsorbent (jače adsorbuje od mineralnih koloida).
Organo – mineralni koloidi nastaju uzajamnim spajanjem huminskih sastojaka sa mineralnim česticama kao jezgrom. Uloga u adsorpciji im je praktično ista kao i uloga drugih koloida.
Udeo koloida u nekom zemljištu je u direktnoj vezi sa sadržajem glina i humusa u tom zemljištu. Glinuše i ilovače sa visokim sadržajem humusa su vrlo bogate koloidima. Peskovita zemljišta , po pravilu, sadrže malo koloida.
Koloidna hemija je mlada grana hemije. Ona izučava probleme vezane za život – pedologiju, biologiju, medicinu, farmaciju, tehnologiju, industriju… Osnovna svojstva koloida. – Za ukupnu aktivnost zemljištu vrlo su važna dva koloidna svojstva : a) specifična površina i b) električni naboj .
Specifična površina – važna veličina kod procene stepena disperznosti nekog sistema i izražava se u cm2/cm3 ili u m2/g. Na specifičnu površinu utiče i veličina i oblik čestice (lopta ima najmanju površinu među telima iste zapremine, ali za kontakt čestica važna je dodirna površina – tečnosti i gasovi… npr., pločasta tela…za bliski kontakt imaju na raspolaganju i 3/ 4 ukupne površine u odnosu na samo 6 tačaka kod sfernih čestica ) …
Električni naboj – takođe ima velik značaj za aktivnost koloidnih sistema. Električni potencijal je veći kod čestica koje se kreću brže, međusobno se sudaraju, i prisustvu električnog polja kreću se od negativne ka pozitivnoj elektrodi , iako se čestice u zemljišnom rastvoru Braunovski kreću.
Odakle električni (pa još negativan ) naboj na koloidnim česticama?
Na glineneim mineralima elktrični naboj nastaje na dva načina :
a) izomorfnom razmenom (grč. izos – isti, morphe – oblik ) tj. razmenom jona pri čemu oblik minerala ostaje isti , javlja se stalno i
b) jonizacijom vodonika u zavisnosti od vrednosti pH, javlja se povremeno.
Objavio seminaristkinja 29. jun 2022.
Objavio anagajicc 29. jun 2022.
Objavio dejana1995 27. jun 2022.
Objavio buba97 06. maj 2022.
Objavio Sem1nari 15. april 2022.
Objavio roska1 25. mart 2022.
Komentari
You must be logged in to post a comment.