Odlomak

Kardiovaskularne bolesti predstavljaju vodeći uzrok morbiditeta i mortaliteta u svetu. U Srbiji, gotovo svaka druga osoba umire od kardiovaskularnih bolesti. Kardiovaskularne medicinske sestre igraju ključnu ulogu u proceni stanja kardiovaskularnog sistema, praćenju hemodinamskih funkcija i poboljšanju postoperativnog ishoda pacijenata. Cilj postoperativne nege je sprečavanje nastanka komplikacija, promovisanje zarastanja hirurškog reza i vraćanje pacijenta u stanje zdravlja. Postoperativna nega podrazumeva procenu, dijagnozu, planiranje, intervenciju i evaluaciju ishoda.

Postoperativna nega bolesnika na kardiologiji obuhvata nekoliko značajnih postupaka, među kojima su monitoring vitalnih parametara, mehanička ventilacija, oksigenoterapija,  plasiranje centralnog i perifernog venskog katetera, te održavanje prohodnosti (heparinizacija),  uzorkovanje krvi za dijagnostičke procedure, plasiranje gastrične sonde putem kojeg se vrši ishrana pacijenta, nega kod traheobronhijalne aspiracije, sprečavanje nastanka dekubitusa, nega usne duplje, nega i previjanje hirurških rana, te kardiopulmonalno-cerebralna reanimacija u slučaju srčanog zastoja.

U Vojnomedicinskoj akademiji u Beogradu sprovedeno je empirijsko istraživanje koje uključuje anketno ispitivanje medicinskih sestara i tehničara, na klinici za kardiohirurgiju i na klinici za anesteziju i intenzivnu terapiju, kako bi se prikupili primarni podaci o znanju zaposlenog medicinskog osoblja o postoperativnoj nezi pacijenata na ovim klinikama, te o tome da li medicinsko osoblje poštuje proceduru rada. Cilj ovog istraživanja je unapređenje znanja, poboljšanje zdravstvene nege, sprečavanje nastanka komplikacija, te promovisanje brzog oporavka pacijenta.

No votes yet.
Please wait…

Prijavi se

Detalji dokumenta

Komentari