Odlomak

Izbori i izborni sistemi su ključni faktor u izgradnji demokratskog poretka savremene države. Demokratsko predstavljanje i demokratski poredak nezamislivi su bez izbora i bez nadmetanja društvenih i političkih snaga za politička moć. Slobodan, konkurentan izbor je suštinska karakteristika demokratskih društava.
Pravo glasa na izborima u Bosni i Hercegovini (lokalni i opšti) imaju svi državljani Bosne i Hercegovine koji su upisani u Centralni birački spisak sa navršenih osamnaest godina života. Izborni sistem Bosne i Hercegovine je prema nekim stručnjacima komplikovan, a izborni procesi da su nejasni i puni praznina.
Izborni sistem Bosne i Hercegovine zasnovan je na Aneksu III Sporazuma o izborima i Aneksu IV Ustava Bosne i Hercegovine, Opšteg okvirnog sporazuma za mir u BiH, te Izbornom zakonu BiH. Opšti izbori su razdvojeni od lokalnih izbora.
Centralna izborna komisija (CIK) donosi odluko o raspisivanju opštih ili lokalnih izbora u Bosni i Hercegovini.
Izgradnja demokratskog izbornog sistema je veoma bitna za državljane Bosne i Hercegovine. Da sve nije tako jednostavno govori u prilog i Presuda Evropskog suda za ljudska prava u Strazburu naziva predmeta Sejdić – Finci. Kako je prema Ustavu BiH i Aneksu IV Dejtonskog mirovnog sporazuma potpisanog 1995.godine uspostavljena ravnoteža snaga između Hrvata, Bošnjaka i Srba, koji su Ustavom proglašeni konstitutivnim narodima i time im je dato isključivo pravo kandidature za Dom naroda Parlamentarne skupštine i Predsjedništvo Bosne i Hercegovine. Član II Ustava Bosne i Hercegovine garantuje ljudska prava i slobode i navodi direktnu primjenu Evropske konvencije za ljudska prava. U Presudi se upravo navodi kršenje čl.14 Evropske konvencije za ljudska prava u vezi sa čl.3 Protokola br.1, čl.1 Protokola br.12 koji govori o opštoj zabrani diskriminacije. Još od 2007.godine kada je Presuda potvrđena nije došlo do izmjene Izbornog zakona BiH.

No votes yet.
Please wait…

Prijavi se

Detalji dokumenta

Više u Ostalo

Više u Pravo

Više u Seminarski radovi

Komentari