Odlomak

Stanice za snabdijevanje gorivom (benzinske stanice) su objekti koji služe za snadbijevanje motornih vozila tečnim i gasnim gorivom, mazivom, vodom, zrakom, rezervnim dijelovima itd. Postrojenje benzinske stanice se sastoji od sljedećih elemenata:

  • rezervoar za čuvanje tečnog goriva,
  • sistem cjevovoda,
  • otvor za punjenje i pregled rezervoara,
  • uređaj za istakanje sa opremom za mjerenje (pumpi),
  • prostorija za osoblje stanice i
  • uređaj za snadbijevanje pomoćnim materijalom, vodom i zrakom pod pritiskom

Kapacitet benzinske stanice zavisi od toga da li se benzinska stanica nalazi na auto-putu, van grada ili na gradskim ulicama. Benzinske stanice na auto-putevima će imati najveći kapacitet.

Rezervoari sa gorivom se ukopavaju u zemlju do dubine od 1,0 od 1,5m, računajući od površine zemlje od gornjeg dijela cisterne.

Benzinska stanica je prateći objekat pored puta, čija je osnovna djelatnost opskrbljivanje motornih vozila pogonskim gorivom.

Prateće djelatnosti su djelatnosti koje benzinska stanica nudi svojim korisnicima pored svoje osnovne djelatnosti. Najčešće prateće aktivnosti su trgovine, autopraonice, bifei, itd.

Zona podjele saobraćajnih tokova je površina na kojoj se saobraćajni tok odvaja od glavnog puta i dijeli na nekoliko saobraćajnih traka koje vode u zonu snabdijevanja gorivom (uređaji za točenje goriva).

Zona za snabdijevanje gorivom je saobraćajna površina sa ostrvima na kojima se nalaze uređaji za točenje goriva.

Zona za udruživanje saobraćajnih tokova je saobraćajna površina na kojoj se saobraćaj iz zone snabdijevanja pridružuje glavnom saobraćajnom toku koji se priključuje na glavni put.

Izlaz je mjesto na putu gdje vozila na ulazu u benzinsku stanicu napuštaju saobraćajnicu.

Ulaz je mjesto na putu gdje se vozila koja dolaze iz pravca benzinske stanice uključuju na put.

Uređaji za točenje su uređaji koji služe za snabdijevanje vozila gorivom.

No votes yet.
Please wait…

Prijavi se

Detalji dokumenta

Više u Saobraćaj

Više u Seminarski radovi

Komentari