Odlomak

Rak dojke je jedna od najčešćih malignih bolesti kod žena širom svijeta. Javlja se najčešće kod žena starijih od 65 godina. Dojka je simetrični parni organ smješten na prednjoj strani prsnog koša. Na vrhu dojke se nalazi bradavica kroz koju izlaze izvodni kanali mlliječne žlijezde. Rak dojke dijeli se prema vrsi tkiva od kojeg je nastao. Rak može započeti u mliječnim žlijezdama, mliječnim kanalićima, masnoom tkivu ili vezivnom tkivu. I u Bosni i Hercegovini je ova maligna bolest u žena vodeći uzrok smrti zbog raka, te je usprkos dijagnostike i treapije najčešći pojedinačni uzrok smrti u žena u dobi 35 – 69 godina života. I incidencija i mortalitet od raka dojke u Bosni i Hercegovini u neprestanom su porastu, dok je uočen trend pada smrtnosti u zapadnim dijelovima Europe, SAD-u, Kanadi i Australiji. To su uglavnom zemlje koje su započele s programima prevencije i ranog otkrivanja raka dojke. Rak dojke se danas može uspešno lečiti. Za bolji uspeh lečenja važno je pravovremeno otkriti bolest i započeti odgovarajuće lečenje. Zato je veoma važno da se žene same pregledaju, ili da učestvuju u organizovanim lekarskim pregledima za rano otkrivanje i prevenciju karcinoma dojke (skrining pregledima).Na osnovu pregleda lekar odlučuje koji je najbolji način za lečenje raka dojke. Najčešće, lečenje karcinoma dojke podrazumeva operaciju, zračnu terapiju, i hemioterapiju.Ukoliko žena zna osnovne informacije o raku dojke, može prepoznati bolest u ranoj fazi, na vrijme započeti liječenje i tako povećati šanse za izliječenje.

DEFINIRANJE PROBLEMA ISTRAŽIVANJA

Bosna i Hercegovina nema nacionalni program ranog otkrivanja raka dojke. Nacionalni programi prevencije raka dojke većine europskih zemalja, a među njima je i Hrvatska, obuhvaćaju probirnu mamografiju žena u dobi od 50 do 69 godina dvake 2 godine.1 Sa stalnim unaprjeđenjem metoda dijagnostike i širenju svijesti o značaju preventivnih pregleda i samopregleda dojke povećava se broj dijagnoza postavljenih u ranom stadijumu, kada su mogućnosti za efikasno liječenje najbolje. Broj oboljelih od karcinoma u FBiH za pet godina je porastao s 56,0 na 73,5 na 10.000 stanovnika, prema podacima Zavoda za javno zdravstvo FBiH. Spriječiti nastanak raka dojke nije moguće, ali moguće je otkriti bolest u ranoj fazi. Više od 90% bolesnica s karcinomom dojke može se izliječiti ako se dijagnoza postavi u ranom stadiju i ispravno liječi. Rak dojke dijeli se prema vrsti tkiva od kojeg je nastao i prema proširenosti. Rak može započeti u mliječnim žlijezdama, mliječnim kanalićima, masnom tkivu ili vezivnom tkivu. Različite vrste raka dojke ponašaju se različito. Općenitosti o pojedinim vrstama zasnivaju se na sličnosti prilikom otkrivanja, načinu napredovanja i načinu liječenja. Neki rastu vrlo sporo i šire se u ostale dijelove tijela (metastaziraju) tek kada postanu veliki. Drugi su agresivniji, rastući i šireći se brzo. Međutim, ista vrsta raka može se u različitih žena ponašati različito. Samo onaj doktor koji je ženu pregledao i zna njezinu historiju bolesti može s njom raspravljati o različitim osobitostima raka dojke koje se odnose upravo na nju.

2.1.ETIOLOGIJA

Etiološki faktori odgovorni za nastanak raka dojke do danas nisu potpuno poznati. Epidemiološka evidencija značajno ukazuje na moguće grupe genetičkih, endokrinih, reproduktivnih i spoljnih faktora. Osnovna metoda je mamografija koja može otkriti promjene na dojci i do dvije godine prije nego što se tumor može napipati.
No votes yet.
Please wait…
Prijavi se

Detalji dokumenta

  • 17 stranica
  • Biostatistika Prof.dr. Sead Karakaš
  • Školska godina: 2022
  • Seminarski radovi, Medicina
  • Bosna i Hercegovina,  Banja Luka,  UNIVERZITET U BANJA LUCI Medicinski fakultet  

Više u Seminarski radovi

Komentari