Odlomak

Etiologija
Malariju izaziva protozoa iz roda Plasmodium. To su krvni i tkivni paraziti. Kod čoveka se javljaju 4 vrste Plasmodiuma: P. Falciparum, P.Ovale, P. Vivax, i P. Malariae. Do skoro se mislilo da ljudi ne mogu biti inficirani ni jednom drugom vrstom plazmodijuma.Međutim, nedavno je došlo do epidemijske pojave malarije u Maleziji, sa P. Knowlesi, koji parazitira u majmunima. Plazmodijum slilčan humanim vrstama nalazi se u majmunima i smatra se da većina vrsta patogenih za ljude vodi poreklo od vrsta koje inficiraju gorile.

Plazmodijum malarije ima veći broj razvojnih formi i kompleksan ciklus razvoja. Jedan deo ciklusa razvoja plazmodijuma se odvija u ženki komaraca Anofelesa ( seksualni razvoj) a drugi, Asexualni razvoj se odvija u čoveku. Pošto se seksualni razvoj odvija u komarcu, ženka komarca se smatra primarnim ili definitivnim domaćinom, a čovek sekundarnim ili intermedijalnim domaćinom.

Deo ciklusa razvoja plazmodijuma, koji se odvija u telu komarca i naziva se sporogonija ( prema razvojnom stadijumu-sporozoitima, koji nastaju kao rezultat tog razvoja) a drugi se odvija u ćelijama ( hepatocitima i eritrocitima) čoveka i naziva se, prema najvažnmijim stadijumu razvoja-šizonti, šizogonija.

Ženka malaričnog komarca, sisajući krv obolele osobe ili parazitonoše, usisava gametocite plazmodijuma ( mikrogametocite-muške i makrogametocite-ženske) koji cirkulišu u perifernoj krvi. Gametociti se u želudcu komarca razvijaju u zrele oblike ( Gameti ), koji se potom spajaju i daju oplođenu formu-zigot. Zigot potom menja oblik, izdužuje se u pokretnu formu- ookinet. Ookinet probija zid želudca komarca i zaustavlja se na njegovoj spoljnoj strani. Na tom mestu se pretvara u okruglu cističnu formu-oocistu. U oocisti se stvara veliki broj sitnih izduženih oblika parazita koji se nazivaju sporozoiti. Oocista prska i sporozoiti se rasipaju u telesnu duplju komarca, raznose se po čitavom telu, a najveći broj dospe u pljuvačnu žlezdu komarca, odakle ih ženka komarca ubrizgava u krv osobe prilikom uzimanja obroka krvi. Ova faza razvoja plazmodijuma u komarcu naziva se sporogonija ili polna faza. Sporogonija traje 10-15 dana, zavisno od spoljne temperature- na 30 stepeni C traje 7 dana, a na 22 stepena C potpuno prestaje.

Kada inficirana ženka ubode zdravog čoveka, prvo ubaci pljuvačku u krv kao antikoagulans, a s njom i veliki broj sporozoita, čak 2000-3000.

Razvoj palzmodijuma kod čoveka naziva se bespolna faza razvoja ili šizogonija. Nakon što ih komarac ubodom ubrizga u krv čoveka, sporozoiti napuštaju krv za 30-60 minuta i prelaze u ćelije jetre u kojima nastaje njihovo razmnožavanje ( hepatična ili ekstraeritrocitna faza razvoja). U ćelijama jetre sporozoiti se zaobljavaju i rastu, stvarajući oblike spremne za deobu koji se zovu šizonti. Šizonti se bespolnim putem dele ( šizogonija ) dajući veći broj manjih oblika koji se zovu merozoiti. Merozoiti se oslobađaju prskanjem ćelija jetre i napadaju druge ćelije jetre.

No votes yet.
Please wait…

Prijavi se

Detalji dokumenta

Više u Skripte

Komentari