Pirinejsko poluostrvo – turističke regije
Objavio seminaristkinja 29. jun 2022.
Objavio Rayco 25. novembar 2012. Prijavi dokument
U V O D
Razvojem savremenog bankarstva i privrede, izloženost različitim vrstama rizika u poslovanju postaje sve veća.Blagovremo identifikovanje svih vrsta rizika i adekvatne mere zaštite, postaju izuzetno važan faktor uspešnosti poslovanja, u sve složenijim uslovima privređivanja.
Rizici u poslovanju, kao merljiva verovatnoća događaja, poslednjih deset godina su najaktuelnija tema u debatama naučne i stručne javnosti.Velika izloženost banaka različitim rizicima, ali i složenost postupka njihove identifikacije i merenja, proces upravljanja, podigla je na nivo filozofsko-stručnog razmišljanja, što predstavlja stručno znanje i obrazovanje menadžera rizika, ali i visok stepen kreativnosti i invetivnosti u donošenju konačnih odluka.
U cilju stabilnosti u razvoju svog poslovanja i ravnopravnog učešća u velikoj tržišnoj konkurenciji, a pre svega radi zaštite svojih deponenata i očuvanja sistemske stabilnosti i likvidnosti, banke moraju da u svoje strateške ciljeve ugrade strategije upravljanja bankarskim rizicima. Primena upravljanja i analiza rizika u bankarstvu, promovišu se u neophodan proces ekspanzije zdravog i stabilnog bankarskog sistema. U okviru ukupnih rizika koji prate poslovne aktivnosti banaka, privrede i drugih oblika organizovanja biznisa poseban značaj ima operativni rizik.Njegova priroda, ispoljavanje u fluidnoj formi i prisutnost u svim segmentima poslovnih aktivnosti, dovoljno govore o značaju koji ima i potrebi za njihovim upravljanjem.Permanentan rastući trend operativnih rizika je realnost sa kojom se suočavaju, ne samo bankarske institucije, već i subjekti u privrednom i vanprivrednom sektoru, što problematiku operativnog rizika čini izuzetno važnom i aktuelnom.
Upravljanje operativnim rizicima, kao posebnom i veoma kompeksnom kategorijom, veliki je izazov i za razvijene bankarske industrije, kao i privredne sisteme.Discpline upravljanja ovim rizikom relativno su mlade, pa su iskustva i znanja iz ove oblasti od izuzetnog značaja za reformisanu bankarsku industriju Srbije, koja se ubrzano približava evropskim standardima i pristupa definisanju strategija upravljanja najvažnijim vrstama rizika.
Predmet ovog magistarskog rada je da istraži savremena teorijska dostignuća upravljanja i analiziranja rizika u bankarstvu, sa posebnim osvrtom na operativni rizik, koja će pomoći smanjenju rizika, a time ojačati pozicije banaka, koje stvaraju zdrav bankarski sistem Republike Srbije, koji direktno utiče na stabilnosti nacionalnog finansijskog sistema, a sa težnjom :
NAUČNI CILJ ovog istraživanja jeste naučna deskripcija savremenih procesa upravljanja operativnim rizikom u bankarstvu u Republici Srbiji; naučni opis činioca strukture procesa upravljanja rizicima u bankarstvu; naučni opis funkcija, odnosa i veza upravljanja operativnim rizikom i naučni opis svih kvantitativnih i kvalitativnih svojstava upravljanja operativnim rizikom u bankarstvu u Republici Srbiji.
DRUŠTVENI CILJ izrade ove magistarske teze jeste udovoljavanje praktičnim potrebama u toj oblasti. Rezultati istraživanja treba da ukažu na otvorena pitanja utvrđivanja potrebnog upravljanja operativnim rizikom u bankarstvu, kao i da usmere pažnju svih subjekata političkih i ekonomskih procesa u Srbiji na ta pitanja i da utiču na njihove stavove i ponašanje u procesu donošenja konkretnih odluka. Ovo zbog toga što je neosporno da svako istraživanje, a naročito ono koje se namerava da realizuje, podrazumeva određeni društveni odnos.
METODOLOŠKI PRISTUP u izradi ovoga rada postavljen je veoma kompleksno putem kombinacije osnovnih (analitičkih i sintetičkih), opštenaučnih (indukativnih i deduktivnih, hipotetičkih i empirijskih) i posebnih metoda (ekonomske analize), na način da budu primereni naslovu teze i izloženoj strukturi rada. Njegova adekvatna primena omogućiće da se steknu pouzdana saznanja o predmetu istraživanja, o činjenicama, pojavama, procesima i odnosima na kojima počiva i odvija se transformacija bankarskog sektora u Srbiji, ali i o pojmovima, stavovima, sudovima i zaključcima koji su relevantni za ispunjavanje svrhe ovoga rada.
Hipotetički okvir istraživanja sastoji se od sledećih stavki:
GENARALNA HIPOTEZA:
Oblik i suština pravnog, ekonomskog i političkog sistema i ekonomskih uslo va privređivanja determinišu proces upravljanja rizicima u bankarstvu, i to za onoliko za koliko je ostvarena pravna sigurnost, pravda i pravičnost, slobodni uslovi tržišnog privređivanja i demokratičnost političkog sistema, najmanje za toliko su smanjeni rizici u bankarstvu, a time i nivo potrebnog kapitala banaka za zaštitu od rizika.
POSEBNA HIPOTEZA:
POJEDINAČNA HIPOTEZA:
U prvom delu magistarske teze, koji nosi naziv „Bankarski rizici prema Bazelskim sporazumima“ biće razmotrena regulativa, prvenstveno pravila Bazelskog sporazuma I, a potom i Bazelskog sporazuma II, sa posebnim osvrtom na rizike u bankarstvu, kao i kvalitativni i kvantitativni kvalifikacioni kriterijumi za predložene pristupe kalkulaciji ekonomskog kapitala po osnovu izloženosti operativnom riziku i predloženih pristupa za kalkulaciju ekonomskog kapitala (Pristup osnovnog indikatora, Standardizovani i Viši pristup).
U drugom delu ove teze, koji nosi naziv „Rizici u bankarstvu “ biće razmotrene najrasprostranjenije vrste rizika u bankarstvu, a tu su: rizik likvidnosti, kamatni rizik, rizici izloženosti banke prema jednom licu ili grupi povezanih lica, rizici ulaganja banke u druga pravna lica i u osnovna sredstva, rizici koji se odnose na zemlju porekla lica kome je banka izložena, devizni i naravno operativni rizik.
U trećem delu je detaljno objašnjen operativni rizik, izvori operativnog rizika, kao i proces upravljanja, koji ukazuje na važnost obuhvatnog i preciznog definisanja pojma operativnog rizika i dinamiku procesa, koja se odvija na nekoliko nivoa : identifikacija, ocena, kontrola i praćenje.Ukazano je na značaj upravljanja operativnim rizikom , kao i nezaobilazni e-banking i svakako značaj kulture profesionalnog ponašanja u odnosu na moguće izloženosti operativnom riziku, na neophodnu komunikaciju na svim nivoima unutar banke.
Četvrti deo ovog rada koji nosi naziv „Regulatorni okviri“ posvećen je propisima Evropske unije, ISO standarim i naravno propisima Republike Srbije. Na kraju rada data su „Zaključna razmatranja“, kao i spisak korišćene literature i drugih izvora pri izradi ove magistarske teze.
Objavio seminaristkinja 29. jun 2022.
Objavio anagajicc 29. jun 2022.
Objavio dejana1995 27. jun 2022.
Komentari
You must be logged in to post a comment.