Bolesti zavisnosti
Objavio Branislav Macura 15. maj 2023.
Seminarski radovi, Bogoslovija, Religija, Sociologija
Objavio ognjennn 22. februar 2023. Prijavi dokument
Свака особа има своју личну причу о природи стварности. Религија, култура и географски регион, заједно са свим искуствима које људи имају стварају човеков поглед на свет, или његов општи начин гледања на себе и свет око себе. Поглед на свет је један део саме свести. Као најранији облици друштвене свести појавили су се религија и уметност, потом филозофија и морал, те на крају наука.
У овом семинарском раду ће бити обрађена тема религије као једног од облика друштвене свести.
Религија као поглед на свет једно је од важних обележја културе свих људских група. У историји културе и историји религије могуће је према најновијим истраживањима уочити три основна облика религије: митолошки, теолошки и секуларни. Ових облика религијске свести има и у култури свакодневног живота савременог човека.
Стога, религија означава један облик друштвене свести у коме се природне и друштвене силе приказују као натприродне, независне од човека, природе и историје.
Друштвена свест је, уствари, друштвено сазнање о историјској стварности у којој та свест и сами људи егзистирају, друштвена свест испољава се у одређеним облицима и формама а то су: филозофија, наука, морал, религија, уметност и др.
Религија, са становишта филозофије, спада у категорије духовне културе човечанства. Ово је облик друштвене свести, односно одраз света у свести човечанства. Религија је заједничко врело најдубљих и највиталнијих значења друштвене свести. Ако је језик универзална љуска друштвене свести, онда је религија, тачније, митолошка и религиозна свест човечанства, заједнички извор најдубљих и највиталнијих значења друштвене свести. Целокупни садржај људске културе развијао се из митолошко-религијске свести.
Начин доживљавања религије може бити разнолик – индивидуални или колективни, а на тој позадини се годинама воде идеолошки, политички и правни спорови. Без обзира на различита мишљења, не може се порећи да је религија друштвени феномен. Од давнина, религиозност није остала у сфери само индивидуалних веровања, већ се проширила на околину, чак и на најближе саплеменике у примитивним заједницама. Археолози, тражећи заједничка обележја најстаријих племенских друштава, проналазе трагове заједничких веровања, ритуала, обожаваних личности и посебног положаја свештеника.
Религија је стога прерасла у друштво, утичући на формирање колективног идентитета и суобличујући свест о постојању у заједничкој, већој организацији. Временом је религија постала важно оруђе моћи. Постепено су се развиле јаке везе између световних и верских власти, што се посебно манифестовало вршењем верске власти од стране владара, као у старом Риму. У другим местима и временима религија је постала оруђе политичке борбе, а опет, као пример може послужити стари Рим, где је хришћанство одиграло такву улогу.
Objavio Branislav Macura 15. maj 2023.
Objavio magicalmistery 22. februar 2023.
Objavio krsto777 23. januar 2023.
Objavio studenti.rs 26. jul 2021.
Objavio studenti.rs 15. januar 2021.
Objavio studenti.rs 04. maj 2020.
Objavio nikola.tripko 05. jun 2023.
Objavio Aleksandra Milic 05. jun 2023.
Objavio Aleksandra Milic 05. jun 2023.
Objavio milancet 30. maj 2023.
Objavio sandra93 15. maj 2023.
Objavio Mica001 15. maj 2023.
Komentari
You must be logged in to post a comment.