Odlomak

UVOD

Sunčeva energija predstavlja obnovljiv i neiscrpan energetski resurs koji u energetici Zemlje može imati značajno mesto. Obnovljivim izvorima energije, a u okviru njih energetskim tehnologijama koje se baziraju na korišćenju Sunčeve energije, ne posvećuju sve zemlje sveta istu pažnju.

Sunčeva energija u suštini predstavlja resurs kojim može u određenim količinama da raspolaže svaka država bez svoje uvozne zavisnosti, pri čemu je značajna i činjenica da je to ekološki gledano čista energija čije energetske tehnologije ne zagađuju životnu sredinu u procesu pretvaranja iz izvornog oblika u oblik pogodan za korišćenje.

Posebno interesantnu grupu potrošača toplotne energije predstavljaju brojni industrijski, turistički, sportski, medicinski, vojni i drugi objekti. Poznato je da ovi objekti troše značajne količine električne ili energije dobijene sagorevanjem čvrstih, tečnih i gasovitih goriva za grejanje sanitarne ili tehnološke vode do temperatura koje se lako dostižu jednostavnim sistemima za korišćenje Sunčeve energije.

Kada je u pitanju grejanje objekata, kako domaćinstava tako i industrijskih i drugih objekata, Sunčeva energija je atraktivna i ekonomski opravdana za korišćenje.

Solarno grejanje je proces zagrevanja prostora vode ili vazduha pomoću konvertovane Sunčeve energije. Sunčeva energija zračenja pretvara se u toplotnu energiju uz pomoć toplotnih prijemnika Sunčeve energije, koji se obično zovu solarni kolektori.

Energija može biti korišćena za grejanje prostora za boravak ljudi, tople vode za bazene ili vazduha za staklene bašte. Bilo koja površina izložena Sunčevom zračenju može biti prijemnik toplote. Nekoliko jednostavnih pravila određuju oblik, vrstu i oblik solarnog prijemnika. Tamne površine više upijaju zračenja nego svetle. Ukoliko je površina normalna na pravac zračenja dovoljna je manja površina prijemnika. Ukoliko je prijemnik od metala tada se lakše prenosi toplota na radni fluid, a izolacija prijemne ploče od okolnog prostora povećava efikasnost pretvaranja toplote.

U oblasti istraživanja mogućih rešenja uštede u proizvodnji električne energije savremeni naučnici su došli do saznanja da je Sunce nepresušni izvor energije koji treba smišljeno i racionalno iskoristiti. Od ukupno 3,8×1026 W energije koju Sunce zrači u svemir, Zemlja primi 7×1017 W. Oko 30% energije Sunce reflektuje nazad u svemir, oko 47% zadrži kao toplotu, oko 23% se potroši na proces kruženja vode u prirodi, a ostatak se potroši na fotosintezu.

Ove prednosti Sunca i Sunčeve energije prepoznate od strane stručnjaka uticale su na donošenje odluka da se ovaj prirodni resurs iskoristi na najpravilnije mogući način. Započelo se sa izgradnjom i primenom solarnih kolektora i fotonaponskih ćelija koje služe za proizvodnju elektične energije. Kapacitet solarnih postrojenja od 2007. godine u svetu iznosi oko 154 GW. Svetski lider u njihovoj implementaciji je Kina koja je do 2006. godine instalirala takva postrojenja snage 70 GW.

No votes yet.
Please wait…

Detalji dokumenta

Više u Mašinstvo

Više u Skripte

Komentari