Upravljanje otpadom u EU
Objavio viktor133 15. mart 2023.
Objavio maconi14 23. januar 2023. Prijavi dokument
Košarka je složena i dinamična sportska igra koju karakterišu česte i brze izmjene napadačkih i obrambenih akcija. Spada pod najdinamičnije sportske igre. Od igrača zahtjeva inteligenciju, koncentraciju, snagu, snalažljivost, veliki odraz (skok), okretnost, dobro kretanje s loptom i bez nje, preciznost šutiranja te izvođenje tehničkih i taktičkih zadataka u igri. To je igra koja je primjenjiva svima (djeci, ženama, muškarcima te osobama s invaliditetom).
Iz pravila i kompleksnosti košarkaške igre proizlaze i psihološki zahtjevi košarke, koji se odnose na kognitivne aspekte, konativne i motivacijske karakteristike. Specifično, osnovni problem istraživanja relacije uspješnosti igrača u košarci i karakteristika ličnosti jesu različiti modeli za procjenu uspješnosti košarkaša (subjektivni i objektivni) te različiti parcijalni ili cjeloviti modeli za tumačenje kognitivnog, odnosno konativnog funkcionisanja. Rezultati ovih istraživanja su katkad proturječni, međutim u istraživanjima gdje se kontrolišu bitni relevantni faktori, određen broj psiholoških karakteristika pokazuje dosljedan odnos prema uspjehu u košarci. Neki od tih faktora su svakako: broj, dob i pol sportiste, vrsta sporta, vrijeme sportskog takmičenja, odabir pokazatelja uspjeha u košarci.
Polazište u određivanju psiholoških zahtjeva bitnih za uspjeh u košarci su pravila košarkaške igre, koja su kompleksna: male dimenzije igrališta, veliki broj aktivnih igrača u igri (10), mali cilj kojeg loptom treba pogoditi (koš), ograničeno vrijeme napada ekipe, te boravak igrača u reketu, dopušteno je da se tokom cijele utakmice izmjenjuju aktivni igrači, a ograničen je dopušteni broj prekršaja za pojedinca i ekipu. Sva nabrojana ograničenja iziskuju od svakog pojedinca (košarkaša) značajne kognitivne napore (ponajprije prikupljanje, dekodiranje i obradu velikog broja informacija u vrlo kratkom vremenskom razdoblju, te brzu i tačnu motoričku reakciju, na temelju elaboriranih informacija). S druge strane, optimalna funkcija konativnih regulatora preduslov je za efikasno kognitivno procesiranje informacija te odabir pravilne motoričke reakcije.
Objavio viktor133 15. mart 2023.
Objavio viktor133 15. mart 2023.
Objavio Mero 15. mart 2023.
Objavio nvvaske99 15. mart 2023.
Objavio elved123 22. februar 2023.
Objavio ninanina55 21. februar 2023.
Komentari
You must be logged in to post a comment.