Odlomak

Upravljanje kapitalom u bankama

UVOD

Banke kao finansijske institucije obavljaju niz funkcija, kojim obezbjeđuju neometano poslovanje. Te funkcije su značajne kako sa stanovišta banke, tako i ukupnog bankarskog sistema.
Neke od osnovnih funkcija bankarskog kapitala su sljedeće:
1. Obezbjeđenje dugoročne stabilnosti banke, odnosno apsorbovanje poslovnih gubitaka
2. Zaštita deponenata i njihovih depozita
3. Regulatorna funkcija
4. Ograničavanje rasta aktive i depozita
5. Izvori finansiranja redovnih aktivnosti
6. Kapital banke obezbjeđuje održavanje potrebnog standarda minimalnog kapitala potrebnog u poslovanju
Glavni cilj bankarskog poslovanja je maksimizacija profita na uloženi kapital vlasnika. Kapital čine sredstva koja su uložili vlasnici kapitala i od kojeg oni očekuju određeni prinos u određenom vremenskom periodu. Kapital banke se može podijeliti na primarni i sekundarni. Savremeno bankarstvo trenutno prolazi najburniji period svog nastanka iz razloga što se pod uticajem stalno rastuće konkurencije, čak i od drugih finansijskih institucija koje počinju sa pružanjem usluga koje su ponekad bile karakteristične samo za banke, moraju prilagođavati novonastaloj situaciji. Jedan od osnovnih preduslova za poslovanje i uspješan razvoj banaka, kao i ostalih finansijskih institucija je raspolaganje adekvatnim izvorima sredstava. U eri globalizacije u kojoj je naročito izražena konkurencija među svim finansijskim institucijama, raste potreba za upravljanjem kapitalom, odnosno što efikasnijim upravljanjem kapitalom. Pa je tako najlakše objasniti kapital banke kada se poslužimo bilansom stanja. Bilans stanja je uz bilans uspjeha najvažniji finansijski izvještaj u kome je dat pregled stanja aktive i pasive.
1. BILANS STANJA BANKE
1.1. Bilans stanja banke
Kako je već rečeno u uvodnom dijelu, bilans stanja banke aktiva i pasiva, a čija se forma može prikazati na slijedeći način:

No votes yet.
Please wait…

Prijavi se

Detalji dokumenta

Više u Seminarski radovi

Više u Skripte

Komentari