Odlomak

Energija vetra

Pojam vetra, prostorna raspodela vetra, vetrovi u našoj zemlji?
Vetar je strujanje vazduha koje nastaje kao posledica različitog zagrevanja atmosfere i površine Zemlje usled toplotnog delovanja sunčevog zračenja i razlike gustine vazduga u pojedinim zonama.
Prostorna raspodela vetra ima, globalno gledano, dve zone maksimalnog strujanja na svakoj hemisferi. U području geografskih širina sa umerenom klimom nalaze se zone zapadnih vetrova, a u području oko desetog stepena severne i južne širine zone pasata.
Naša zemlja se nalazi na južnoj granici zone zapadnih vetrova, ali zbog specifičnog položaja planinskih sistema, veliki značaj imaju vetrovi sa istočnom komponentom, kao što su bura, jugo, košava, severni, severoistočni i severozapadni vetrovi.

Promena brzine vetra u funkciji od visine, izražavanje brzine (jačine) vetra?
Vetar dostiže maksimalnu brzinu na visinama od oko 10km. Međutim, eksploatacija energije vetra se može očekivati na visinama do 200m. Promene intenziteta vetra sa visinom posebno su izražene do visina od 100m. U proseku je raspoloživa energija na 100m visine za oko 3 do 4 puta veća od energetskog potencijala vetra na 10m iznad tla.
Izraz za izračunavanje brzine vetra na određenoj visini:
w=w_0 √(5&h⁄h_0 )
gde je w_0 brzina vetra na visini h_0=40m

Analitički izraz za intenzitet brzine vetra u funkciji od visine?
Obično se koriste tri analitička izraza za tri tipična uslova stabilnosti atmosfere:
stabilnu,
nestabilnu i
indiferentnu-adijabatsku stratifikaciju.
Ukoliko su atmosferski uslovi nestabilni promene brzine vetra sa visinom su u osnovi logaritamske, mada je analitički izraz složeniji zbog zagrevanja podloge sunčevim zračenjem.

Energija vetra i snaga vetrogeneratora u funkciji od brzine i poprečnog preseka i nastrujavanja na radno kolo?

No votes yet.
Please wait…

Prijavi se

Detalji dokumenta

Više u Skripte

Više u Zaštita životne sredine

Komentari