Odlomak

Prema podacima Zavoda za statistiku Crne Gore o prirodnom kretanju stanovništva, za prvih deset meseci 2014. godine, podaci za Opštinu Pljevlja nisu ohrabrujući. U 2014 godini, u opštini Pljevlja, registrovan je veći broj umrlih od broja rođenih. To je samo još jedna potvrda negativne demografske slike i pada nataliteta u nasevernijoj opštini.
U prvih deset meseci protekle godine, prema podacima Zavoda za statistiku Crne Gore, nastavljena su negativna demografska kretanja u pljevaljskoj opštini. Statistički podaci ukazuju da je u tom periodu na teritoriji opštine Opštine rođena 191 beba, od toga 112 dečaka i 79 devojčica, a u istom periodu umrlo je 348 lica, 164 muškarca i 184 žene. Svi ovi podaci prirodni priraštaj u Pljevljima čine negativnim i on iznosi minus 157.
I u odseljavanju iz grada na Breznici nastavlja se negativan trend. Monstat je objavio podatke da se iz Pljevalja za prvih deset meseci 2014. godine odselilo 207 lica, dok se u istom periodu 60 lica doselilo u ovu opštinu. Po ovom osnovu broj stanovnika u Pljevljima smanjen je za 147.
Ukoliko bi se ovaj trend nastavio, Pljevlja bi za pedesetak godina mogla postati pust grad. Statistički podaci sa poslednjeg popisa pokazali su da u Pljevljima živi oko petnaest odsto stanovništva manje u odnosu na prethodni.

U pljevaljskoj opštini, pokazao je popis, živi 31.060 stanovnika, što je 5.858 manje u odnosu na popis iz 2003, odnosno više od 16.000 manje u odnosu na 1971. godinu, kada su Pljevlja imala najviše stanovnika.
Zašto,Pljevlja, koja raspolažu ogromnim prirodnim potencijalom i bogatom kulturnom tradicijom, mnogima nisu interesantna za život.,pitanje je na koje nije teško dati odgovor. Mnogi se slažu da je jedan od osnovnih razloga narušena životna sredina, loš materijalni položaj, kao i slaba saobraćajna povezanost sa ostatkom države i gradovima iz okruženja. Najčešće Pljevljaci odlaze u Beograd i Podgoricu, a nije mali ni broj onih koji se trajno nastanjuju u Sarajevu.
Podatak koji determiniše temu ovog projekta, ili bar upućuje na osnovni razlog iseljenja, jeste „rupa“ u starosnoj strukturi. U odnosu na republički prosek, najveći debalans nije kod najmlađih, nego u starosnoj grupi od 25 do 35 godina. Dakle, onih koji bi tad trebalo da započnu radni vek.
Nezaposlenost je tolika da mladi više ni ne očekuju da će dobiti posao, već se dešava nešto drugo, o čemu govore zvanični podaci Zavoda za zapošljavanje, po kojima je na kraju prošle godine na pljevaljskom Birou rada posao je čekalo 2.435 građana, što čini stopu nezaposlenosti od 21,04 odsto.

No votes yet.
Please wait…

Prijavi se

Detalji dokumenta

Više u Seminarski radovi

Više u Skripte

Komentari