Logika i metod nauke
Objavio Suzana Božić 23. septembar 2024.
Seminarski radovi, Skripte, Bankarstvo/Finansije
Objavio izuzetnanagrada 18. septembar 2013. Prijavi dokument
Uvod
Finansijska analiza predstavlja detaljno ispitivanje finansijskih izveštaja predustaća sa ciljem da se oceni finansijska situacija i uspešnost poslovanja i sposobnost preduzeća da stvori gotovinu. Predmet finansijske analize su osnovni finansijski izveštaji tj BS, BU, BTG izveštaj o promenama na kapitalu i napomene uz finansijski izveštaj.Finansijska analiza bavi se utvrđivanjem funkcionalnih odnosa koji postoje između pozicija bilansa stanja i bilansa uspeha, sa ciljem dobijanja verodostojne ocene o finansijskom položaju i aktivnosti preduzeća. Informacije dobijene finansijskom analizom predstavljaju polaznu osnovu za preduzimanje akcija usmerenih na popravljanje boniteta i trenda rasta i razvoja poslovanja preduzeća. S obzirom na to da su u bilansima prikazane samo monetarne vrednosti, takvi podaci imaju malu analitičku vrednost.Da bi podaci bili korisni za finansijsku analizu,neophodno je između bilansnih pozicija uspostaviti odgovarajuće relacije
Predmet analize su sredstva i izvori sredstava (podaci se dobijaju iz bilansa stanja) i poslovni rezultat, odnosno poslovni prihodi i rashodi (te podatke preuzimamo iz bilansa uspeha). Dakle, neposlovni prihodi i neposlovni rashodi (finansijski i vanredni) nisu predmet analize poslovanja preduzeća, a ni objekat izlaganja u ovom radu. Takođe, objekat izlaganja su samo poslovna sredstva i njihovi izvori, odnosno neposlovna sredstva i izvori neposlovnih sredstava su izvan okvira ovog rada.
Osnovni cilj finansijske analize je sagledavanje slabosti koje mogu dovesti do finansijskih problema u preduzeću u budućem periodu i preduzimanje adekvatnih mera za njihovo otklanjanje. Finansijska analiza treba da pruži odgovore o tome kakva je likvidnost preduzeća, kako menadžmet finansira investicije, da li preduzeće ostvaruje dovoljan iznos profita, da li akcionari primaju dovoljan iznos sredstava po osnovu vlasništva i slično.
FINANSIJSKA SITUACIJA KAO KLJUČNA PODLOGA FINANSIJSKOG DUE DILIGENCE-a
U uslovima novih oblika organizovanja preduzeća, predviđenih Zakonom o privrednim društvima upravljanje finansijskom situacijom privrednih društava posebno dobija na značaju. Obaveza usklađivanja zakonodavstva Republike Srbije sa pravnim tekovinama Evropske unije imala je za cilj formiranje prepoznatljivog standarda kompanijske regulative. Revidirane principe korporativnog upravljanja, koje je odobrio OECD, prihvatila je 30. aprila
2004. godine Međunarodna federacija računovođa, kao svetska vrhovna organizacija
računovodstvene profesije.
Računovodstvena profesija i menadžment kompanija trebaju prihvatiti Načela korporativnog upravljanja OECD-a, jer je to za dobrobit naših kompanija koje jesu i nameravaju biti deo nacionalnog i međunarodnog finansijskog tržišta. Odgovornost kompanija koje bi trebale biti generator razvoja, odnosno njihovog menadžmenta nije samo usmerenja prema njihovim akcionarima i poveriocima, već je ona znatno šira, tj. odnosi se na razvoj države i društva u celini. Navedene činjenice, snažno, u datim okolnostima indiciraju na značaj Zakona o privrednim društvima, tj. našeg korporacijskog ustava, koji ne odražava samo formalne promene, već i promene suštinske prirode.
Objavio Suzana Božić 23. septembar 2024.
Objavio pavle.najdenov 23. septembar 2024.
Objavio pavle.najdenov 23. septembar 2024.
Objavio jelpet2000 30. septembar 2024.
Objavio zeljanasredojevic 23. septembar 2024.
Objavio Suzana Božić 23. septembar 2024.
Komentari
You must be logged in to post a comment.