Odlomak

 
UVOD

Banja Junaković je smeštena na obodu istoimene Park šume a 4,5 km je udaljena od Apatina. Njene vode potiču sa 700 m dubine i dostižu temperaturu od 50º C. Po svom kvalitetu spadaju u isti red kao i one u Karlovim Varima, Harkanju i Lipiku. Počela je sa radom 1983. godine a raspolaže sa 270 ležajeva.
Medicinske terapije obuhvataju lečenje svih vrsta reumatizma, ortopedskih i neuroloških oboljenja, ginekoloških oboljenja kod žena i bračnog steriliteta.
Pored kompleksa otvorenih bazena, osmostazne kuglane, 4 teniska terena i terena za odbojku na pesku gostima su na raspolaganju i zatvoreni bazen, 2 finske saune i teretana, podvodna i ručna masaža (anti-celulit, relaks, med i čokolada, refleksomasaža stopala, scrub marine spa tretman, holistička i ajurvedska masaža, arga terapija i limfna drenaža), što je obuhvaćeno povoljnim mini, dnevnim, vikend i sedmodnevnim paketima. Posebno se izdvaja: „gipsane bermude“, tretman tela algama i marokanski velnes program. Kroz Park šumu „Junaković“ vodi Staza zdravlja a biciklističkim stazama Banja je povezana sa obližnjim Apatinom i Prigrevicom. Postoji i mogućnost iznajmljivanja bicikla.
Banja Junaković ima sve mogućnosti za organizovanje seminara (2 sale za 100 osoba opremljene AV opremom), prolaznih ručkova i proslava (restoran kapaciteta 450 osoba).
Od 24. marta 2009. godine u funkciji je i osmostazna kuglana “Banja Junaković” napravljena po standardima Svetske kuglaške federacije WNBA-NBC, tako da ovde mogu da se organizuju sva takmičenja za sve uzrasne kategorije.
U toku su radovi na izgradnji najvećeg Spa i Velnes (Spa & Wellness) centra u regionu.

1. ISTORIJAT BANjE JUNAKOVIĆ

Prostor na kome se nalazi Banja Junaković bio je naseljen još u praistoriji. Brojna arheološka istraživanja potvrđuju nam rimsko prisustvo. U današnjem Apatinu nekada se nalazio šamac koji je provinciju Panoniju štitio od varvarskih napada sa severa. Ugari na ovaj prostor pristižu 896., a Apatin se prvi put pominje 1011. godine. U vreme vladavine despota Stefana Lazarevića, Apatin je bio jedan od njegovih gradova. Osmanlije su na područje Apatina provalili 1541. godine. Tokom narednih 140 godina mesto je opustošeno i skoro prestalo da postoji. Močvare su bile carstvo za hajduke i odbegle seljake koji su gusarili obalama Dunava sve do kolonizacije Nemaca polovinom XVIII veka. Odlučni da Dunav u ovom delu Bačke učine bezbednim za prolaz brodova, Nemci su učinili sve da gusarenju stanu na put.
Braneći svoj deo neba, kuće i imanja teško stečena u borbama sa Turcima, odmetnici sa Dunava junački su se branili i najteži otpor pružali u šumi nadomak grada, koja je po ovim junacima dobila naziv Junaković, koji joj je i do danas ostao. I baš tu na obodima prelepe, hrastove šume, čija stoletna stabla oličavaju dugovečnost i snagu, dva ipo veka kasnije otvorena je Banja Junaković. No priča o podzemnim toplim jezerima na kojima je Banja ponikla, vraća nas na početak minulog stoleća.
Prva stručna analiza termalne vode pronađene u selu Prigrevica obavljena je 1914. godine u Budimpešti a dobijeni nalazi potvrdili su njenu lekovitost svrstavši je po kvalitetu rame uz rame sa termama Karlovih Vari u Češkoj i Harkanja u Mađarskoj. Na inicijativu mesnih lekara 1929 . godine u Prigrevici se osniva prva, mala banja. Bio je to začetak zdravstvenog turizma u ovom kraju.
Sa željom da se lekovita voda koja po svojim fizičko-hemijskim karakteristikama spada u red sulfidnih, alkalnih, murijatičnih, jodnih hipotermi sa visokim procentom mineralizacije, ponudi većem broju pacijenata, 1983. godine izgrađen je moderan rehabilitaciono-rekreacioni centar – Banja Junaković.

No votes yet.
Please wait…

Prijavi se

Detalji dokumenta

Više u Seminarski radovi

Više u Skripte

Komentari