Odlomak

BILANSIRANJE TOKOVA GOTOVINE U SKLADU SA MEĐUNARODNIM RAČUNOVODSTVENIM STANDARDOM MRS-7
Za informacije o finansijskom položaju, uspješnosti i promjenama finansijskog položaja preduzeća zainteresovani su mnogi interni i eksterni korisnici koji na osnovu tih informacija donose ekonomske odluke. U njih spadaju, vlasnici (akcionari), zaposleni, zajmodavci, kupci, dobavljači, država, javnost i dr. Nezamenjljiv izvor informacija predstavljaju finansijski izvještaji. U osnovne izvještaje ubrajamo Bilans stanja, Bilans uspjeha, Izvještaj o novčanom toku i Izvještaj o promjenama na kapitalu. Za procjenu nekog preduzeća tradiocionalno se koriste podaci iz Bilansa stanja i Bilansa uspjeha, ali postoje veoma značajne informacije o uspješnosti preduzeća koje ne možemo naći u ovim bilansima. One se nalaze u Izvještaju o novčanom toku. To su prije svega informacije o platežnoj sposobnosti preduzeća, odnosno informacije o novčanim tokovima preduzeća u jednom obračunskom periodu. Analiziranjem ovog Izvještaja lako dobijamo informacije o tome da li je preduzeće svojim poslovanjem uspjelo da stvori dovoljno novca da pokrije sve obaveze i kako je ta sredstva dobilo i upotrjebilo.
Predmet ovog rada predstavljaju metode izrade i analize Izvještaja o novčanom toku. Cilj rada je da prikazemo postupak izrade Izvještaja o novčanom toku u skladu sa međunarodnim racunovodstvenim standardom 7-Izvjestaj o novcanom toku.
POJAM I OSNOVNE KARAKERISTIKE IZVJEŠTAJA O NOVČANOM TOKU
Pojam gotovine i gotovinskih tokova
Gotovina predstavlja najlikvidniji deo obrtnih sredstava jer se može upotrijebiti u svakom trenutku za plaćanje dospjelih obaveza ili ulagati na različite načine.U gotovinu uključujemo novčana sredstva u blagajni i depozite po vidjenju.
Gotovinski ekvivalnetisu definisani kao kratkoročna visokolikvidna ulaganja uključujići račune kratkoročnih novčanih sredstava i kratkoročnih finansisjskih instrumentata tržišta novca, komercijalne zapise i državne obveznice koje se mogu lako pretvoriti u gotovinu. Da bi se jedno ulaganje okarakterisalo kao gotovinski ekvivalent, ono mora biti brzo zamenjivo za poznati iznos gotovine i ne smije da nosi nikakav značajniji rizik od promjene vrijednosti. Gotovinski ekvivalenti se drže za izmirivanje kratkoročnih gotovinskih obaveza, a ne radi investiranja ili u druge svrhe. U tokove gotovine se ne uključuju promjene između stavki koje predstavljaju gotovinu ili gotovinske ekvivalente pošto one predstavljaju aktivnosti upravljanja gotovinom a ne poslovne aktivnosti.
Račun gotovine u bilansu stanja se sastoji od rasploživih kovanica i valute, čekova i novčanih naloga od kupaca, kao i depoziti na bankovnim računima koji su raspoloživi odmah po zahtjevu. Gotovina može da obuhvati i kompenzacione iznose, odnosno iznose koji se ne mogu slobodno trošiti. Kompezacioni iznos je najmanji iznos koji banka zahtjeva da kompanija drži na svom bankovnom računu, kao dio uslova kreditnog ugovora. Takav aranžman ograničava korištenje gotovine i može da smanji likvidnost kompanije.
Računovođe definišu gotovinu kao depozite u bankama i svaki oblik koji će banka prihvatiti kao depozit. Pod tim oblicima ne podrazumjevamo samo kovanice i papirni novac već i čekove, poštanske novčane uputnice, putničke čekove, potpisane račune bankovnih kreditnih kartica kao što su Viza i Master Card.
Gotovinski tok je iznos isplaćenog ili primljenog novca (gotovine) u toku nekog računovodstvenog perioda i rezultirajuće raspložive gotovine.
Tokovi gotovine nastaju po osnovu:
1. operativne (poslovne),
2. investicione i
3. finansijske aktivnosti preduzeća.
Prilivi i odlivi novca nastaju po osnovu stalne (operativne) poslovne aktivnosti preduzeća, čiji se krajnji cilj svodi na stvaranje profita (na oplođavanje kapitala), koji se izražava kroz pokazatelje likvidnosti i rentabilnosti.
Prilivi novca nastaju po osnovu realizacije proizvoda i usluga, zakupnina, premija, subvencija, dotacija i plasmana. U slučajevima kada se roba prodaje za gotov novac, obim i dinamika priliva novca zavisi od obima i dinamike realizacije proizvoda, kada se roba prodaje na kredit, obim i dinamika priliva novca zavisi od obima i dinamike cjelokupne prodaje, udjela prodaje za gotov novac i prodaje na kredit i brzine naplate potraživanja od kupaca.
Odliv novca se odvija po osnovu kupovine sirovine i materijala od dobavljača, isplate plata, plaćanja kamata za korišćene kredite, isplate poreza i doprinosa, premija osiuranja.
Aktivnosti investiranja obuhvataju prilive nastale prodajom stalnih sredstava, prodajom učešća u kapitalu i nematerijalnih ulaganja i naplatom plasmana, kamata i dividendi, a odlivi se odvijaju po osnovu investiranja u stalna sredstva, dugoročna ulaganja u formi učešća (kojima se stiče dobit) i plasmana kojima se stiče kamata. Visina i dinamika ulaganja u resurse pokazuje napore koje preduzeće čini na planu povećanja kapaciteta, obima proizvodnje i rezultata poslovanja.
Aktivnosti finansiranja obuhvataju prilive kapitala po osnovu emitovanja akcija, udjela, zajmova, obveznica, mjenica i odlive za otplatu zajmova, otkup akcija i udjela, isplatu kamata na dugove, dividendi i obaveza po osnovu finansijskog lizinga. Najveći dio tokova novca odvija se u procesu reprodukcije preduzeća, redovni su i imaju interni karakter. Ovaj tok gotovine je poznat pod nazivom Cash Flow.
Metoda koja obuhvata sve tokove gotovine (interne i eksterne) poznata je pod nazivom metoda toka kapitala Funds Flow(Funds Flow). Za sastavljanje ovog bilansa koriste se podaci iz bilansa stanja i bilansa uspjeha i podaci o promjenama na računuma kapitala i rezervi, stalnih sredstava i plasmana. Pošto se sve poslovne transakcije (koje tangiraju stalne i prelazne oblike novca) evidentiraju preko žiro računa, analiza kretanja na žiro-računu može da pruži informacije za satavljanje bilansa tokova gotovine.

No votes yet.
Please wait…

Prijavi se

Detalji dokumenta

Više u Ekonomija

Više u Skripte

Komentari