Odlomak

Ciljevi, uzroci pojave i način delovanja terorističke organizacije Oslobodilačka vojska Kosova

1. UVOD

Terorizam danas predstavlja jednu od najvećih pretnji bezbednosti međunarodnoj zajednici, pre svega, zato što višestruka povezanost aktera terorizma ima za posledicu to da prostorno ne ograničava njihovo nasilje samo na jednu državu ili region. Uzroci terorizma se mogu razvrstati na spoljne i unutrašnje. U spoljašnje spadaju kolonijalizam, agresija, strana okupacija, ekonomska eksploatacija prirodnih izvora države, a unutrašnji rasizam, rasna diskriminacija, genocid, povrede ljudskih prava, siromaštvo i sl. Kada razrešenje spornog problema otpočne upotrebom terorizma početni motivi terorista se osnažuju i iskrsavaju novi, a sve to doprinosi eskalaciji terorizma.
Terorizam albanskih ekstremista protiv Srbije (ranije SR Jugoslavije i kasnije Srbije i Crne Gore ) predstavlja primer koji ukazuje na to da nema uporište u tzv.opravdanim (objektivnim) uzrocima, već da je rezultat subjektivne (iluzorne) procene njihovih vođa o tome da je „neko nekad oteo teritoriju Albaniji“ da je tu „nepravdu“ moguće otkloniti ovom vrstom nasilja. Međutim, istina je da teritoriju na koju pretenduju albanski ekstremisti nikada nije bila albanska.
Oslobodilačka vojska Kosova (OVK) ili UČK je bila albanska teroristička organizacija, koja se borila za nezavisnost Kosova i Metohije od Srbije i Jugoslavije i stvaranje tzv.“Velike Albanije“ i to oružanim napadima na zvanične državne organe i civile svih nacionalnosti. Mnogi domaći i strani analitičari je zbog njenih metoda delovanja smatraju terorističkom organizacijom, ali postoje i oni koji je nazivaju gerilom. OVK je osnovana 1994.godine, a prvi put u javnost je izašla 1997. godine. Jedan od osnivača i vođa OVK je, sve do smrti 1998. godine, bio Adem Jašari, koji je početkom devedesetih osnovao najorganizovaniju terorističku grupu Jašari, a posle uništenja grupe najznačajnije mesto preuzima Hašim Tači.

2. POJAM I KLASIFIKACIJE TERORIZMA

Terorizam je složeni oblik organizovanog, najčešće grupnog, političkog nasilja, koji se uglavom sprovodi u vreme političkih i ekonomskih kriza, a koji obuhvata pretnju silom u okviru psihološko-propagandne aktivnosti, zloupotrebu interneta u terorističke svrhe, otmice, ucene, psihofizičko zlostavljanje, atentate, sabotaže, diverzije, samoubilačke napade, pojedinačna i masovna politička ubistva, što teroristi ispoljavaju najčešće nad predstavnicima sistema i nevinim žrtvama, a ne na njihovim realnim neprijateljima. To je nelegalno, nelegitimno, neistitucionalno nasilje protiv određenih institucija nekog društva odnosno protiv neke države. Državni terorizam obično označava terorizam tj. terorističke akte koje organizuje, podstiče i svojom logističkom podrškom iza njih stoji neka država. On se sprovodi protiv neprijateljskih režima radi vršenja pritiska na njih, radi zastrašivanja sopstvenog stanovništa i radi destabilizacije tog režima. Terorizam ima uglavnom međunarodni karakter odnosno ili je usmeren protiv bezbednosti više država, ili delovanje terorista izlazi iz okvira njihovih državnih granica ili su članovi terorističke organizacije iz više zemalja.
Teroristička sredstva su krajnje raznovrsna, a tu najčešće spadaju aten¬tati, bombaški napadi, paljevine, uzimanje talaca, otimanje transportnih sred¬stava (avi¬ona, autobusa, brodova), otmice pojedinaca, zauzimanje važnih ob¬je¬kata, napadi na industrijska postrojenja i raznovrsna propagandna delo¬va¬nja. U poslednje vreme prisutne su nove kategorije takozvanog “High-teck” tero¬riz¬ma koji podra¬zu¬me¬va korišćenje nuklearnog, bio¬loškog i hemijskog oružja, kao i korišćenje kompjutera i zloupotreba računarskih sistema u svrhe tero¬ris¬tičkog delovanja. Za sva ova sredstva zajedničko je to što se njima žele pos¬tići zacrtani ciljevi terorista i ostvariti što veći publicitet.
Teroristički akti, koji sami po sebi ne mogu proizvesti nikakve druš¬tvene pro¬mene, mogu se smatrati simboličkim aktima prenošenja poruke (svet¬skoj) javnosti o uzrocima i ciljevima delovanja organizacije ili pokreta.
Terorizam može da se klasifikuje prema različitim principima i to prema programatsko-ciljnoj delatnosti (može biti ideološki motivisan terorizam, etno- separatistički terorizam, verski fundiran teorizam), zatim terorizam prema sredstvima (klasični, biohemijski i nuklearni terorizam) i metodima ( klasični, samoubilački, sajber i narko terorizam) i terorizam prema tipu aktera tj. subjekata terorizma ( individualni terorizam, terorizam organizacija i ilegalnih grupa i institucionali terorizam).

No votes yet.
Please wait…

Prijavi se

Detalji dokumenta

Više u Seminarski radovi

Više u Skripte

Komentari