Odlomak

UVOD

Nove svetske ekonomije su silom prilika sve više ili manje otvorene preme svetskom tržištu, bilo da je u pitanju tržište roba, novca, rada ili kapitala. Privreda i ekonomija koje su dovoljne same sebi više nema, njih zamenjuju privrede koje postaju komplementarne i sve više uzajamno povezane. Nastajanje takvog okruženja, gde su privrede sve više otvorene, nameće potrebu ovladavanja saznanjima o složenim tokovima novca i kapitala u okviru svetske ekonomije, zatim sistemu i instrumentima plaćanja, efektima promene deviznih kurseva, promena kamatnih stopa na finansijskim tržištima, kursnim i valutnim rizicima, inflaciji i dr.
Manipulisanje deviznim kursevima, politika uvoza i izvoza roba i kapitala, zaduživanje u inostranstvu, otežan pristup svetskom tržištu novca i kapitala kao i mnogi drugi problemi dovode do osnovane potrebe njihovog detaljnog izučavanja.
Savremena konvertibilnost valuta, međunarodno devizno tržište, upravljanje deviznim kursom, devizna kontrola i upravljanje deviznim transakcijama, kao i povezanost domaćeg i svetskog deviznog tržišta postali su sastavni deo svake finansijske i razvojne politike preduzeća i države u celini. Upotreba različitih sistema plaćanja, kursni rizik, odnos rizika kamate, poreske stope i inflacije postali su nezaobilazna tema svih poslovnih sastanaka.
Privredne strukture i ekonomske politike svake zemlje – određuje i karakter deviznog sistema. Jer, promene deviznog sistema sastavni su deo promena društveno – ekonomskih tokova i privrednog sistema.
Devizni kurs je cena domaćeg novca, izražena u stranom novcu, ili cena stranog novca – izražena u domaćem novcu. Novac, koji je predmet kupovine i čija se cena izražava u jedinicama stranog novca, postaje roba sui generis.
Devizni kursevi su sredstvo pomoću kog i preko kog se ostvaruju internacionalne transakcije u svetskoj ekonomiji. Uspostavljanje deviznog kursa je jedan od osnovnih parametara tržišne ekonomije.
U dosadašnjem razvoju tržišne privrede mogu se istaći sledeći devizni kursevi
1. fiksni devizni kurs za vreme zlatnog standarda (1717-1914; 1933);
2. regulisani kurs za vreme zlatno – dolarskog standarda (1944-1971);
3. fleksibilni, plivajući, kurs (1971-).
Devizni kurs je cena valute jedne zemlje izražena u valuti druge zemlje. Preko deviznog kursa se uspostavlja veza između cena u zemlji i u inostranstvu. Zavisno od toga u kojoj meri centralna banka neke zemlje utiče na devizni kurs postoji nekoliko vrsta deviznih kurseva: fiksni, fleksibilni, vođeni, puzajući i višestruki.

No votes yet.
Please wait…

Prijavi se

Detalji dokumenta

  • 58 stranica
  • Ekonomija Prof. dr Slavko Vukša
  • Školska godina: Prof. dr Slavko Vukša
  • Diplomski/master radovi, Skripte, Ekonomija
  • Srbija,  Beograd,  ALFA UNIVERZITET - Fakultet za trgovinu i bankarstvo   Beograd

Više u Ekonomija

Više u Skripte

Komentari