Odlomak

53.UKLANJANJE POGREŠNIH UPRAVNIH AKATA

* Pojam i načini uklanjanja pogrešnih upravnih akata

Pogrešni upravni akti kao defektni elementi sistema se moraju uklanjati .Pod uklanjanjem se podrazumevaju svi pravni načini stavljanja upravnih odluka koje su sadržane u pogrešnim upravnim aktima van pravne snage.Svaki pogrešan upravni akt mora biti uklonjen bez obzira na to koju vrstu nedostataka sadrži.

*Pravna sredstva za uklanjanje

Za uklanjanje se koriste odgovarajuća pravna sredstva (pravni lekovi) , kao što su žalba ili vanredna pravna sredstva u upravnom postupku , odnosno tužba u upravnom sporu.upotreba pravnih sredstava ima za cilj saniranje protivpravnih situacija. Pojedini autori razlikuju uklanjanje pogrešnih (manljibih) akata upravnim putem (žalba i vanredna pravna sredstva ) i sudskim putem (tužba).

U tehničkom smislu , uklanjanje akta vrši se tako što se donosi nov upravni akt kojim se van pravne snage stavlja dejstvo akta koji se ima ukloniti.

*Modaliteti uklanjanja

Polazeći od načela i pravnog dejstva , uklanjanje akata u našem pravu može imati modalitete:

1. poništavanje
2. ukidanje
3. menjanje
4. oglašavanje ništavim
* Poništavanje upravnih akata
* Ukidanje upravnih akata
* Menjanje upravnih akata

*Oglašavanje ništavim

Oglašavanje ništavim kao akt deklarativnog karaktera ima za posledicu stavljanje van snage svih efekata koje je ništav akt proizveo , i to od momenta njegovog donošenja pa za u buduće , znači ništavost deluje retroaktivno i za u buduće. Pravne posledice oglašavanja ništavim i poništavanja su iste , ali bitna razlika postoji u tome što je njihov pravni osnov različit:

1. pravni osnov za oglašavnje akta ništavim je deklarativne prirode
2. pravni osnov za poništavanje akta je konstitutivne prirode

No votes yet.
Please wait…

Prijavi se

Detalji dokumenta

Više u Pravo

Više u Skripte

Komentari