Odlomak

UVOD

Internet je u potpunosti izmenio način poslovanja. Ruše se geografske granice, jezičke barijere, čak i valutna ograničenja, a tehnologija elektronske trgovine je za to zaslužna – ili kriva. U zavisnosti od toga sa koje se Vi strane nalazite, e-trgovina, kako se uobičajeno naziva, je ili blagodet, ili prava muka. Ako ste povremeni korisnik Weba, verovatno ste pregledali sajtove kao što su CDNow, ili Amazon.com, a možda i nešto kupili. U 1998. godini oko pet procenata korisnika je neki proizvod kupilo online. Do kraja 1999. godine taj broj se bar duplirao na deset procenata. Za nas koji činimo taj mali deo online kupovina je postala apsolutno neophodna, a radnje koje prodaju muziku, ili knjige kao da nemaju ni izbor, ni komoditet svojih online pandana.

Ako razmišljate da svoj biznis stavite u elektronsku radnju, treba da savladate priličan ”uspon”. Odluka o načinu na koji ćete svoj postojeći biznis integrisati sa (na Webu zasnovanom) trgovinom je samo prvi korak. Posle toga treba da razmotrite koje ćete pakete koristiti za postavljanje svog online prisustva, kako da obrađujete uplate, šta da radite u vezi novog elektronskog novca i online bankarskih ponuda, kako da se reklamirate i, najvažnije, kako da sve ovo učinite bezbednim.

Ako ste mislili da je obezbeđenje Vašeg intraneta bilo zastrašujući zadatak, čekajte da se sredstva
Vaše kompanije i njene finansijske transakcije nađu na Webu.

Ali, nemojte se obeshrabriti. Online poslovanje ima obilje prednosti, uključujući sledeće: l Smanjuju se potrebe za radnjama i zalihama, što za rezultat ima jeftiniji rad. l Imate pristup potencijalno neograničenoj bazi potrošača.

  • Promena, ili dodavanje u ponudu prodaje je brža i lakša.
  • Možete da postignete bolju integraciju sa knjigovodstvom, proizvodnjom i/ili aplikacijama realizacije.
  • Konačno, možete svoj biznis uspešno da locirate bilo gde.

Ali, pre nego što ISDN instalirate u svoju omiljenu fotelju, ili skijašku kolibu, treba da napravite inventar resursa kojima raspolažete. Tu informaciju, zatim, možete iskoristiti za izgradnju strategije za otkrivanje koji dodatni resursi su potrebni da bi Vaš biznis mogao da postane online.

 

 

 

 

 
Koristite ono što imate

U zavisnosti od veličine Vaše kompanije, avantura sa elektronskom trgovinom počinje u prostoriji u kojoj je server. Ako već imate web sajt na mašini u svojoj kancelariji, već ste daleko odmakli na svom putu.

Prvi korak je razmatranje platforme koju ćete koristiti. Ako koristite Windows NT i imate pokrenut Microsoft, ili Netscape Web server, nećete naići ni na približno onoliko problema sa kompatibilnošću kao kada koristite manje poznate platforme. Dok neki paketi koriste CGI skriptove da bi komunicirali sa Vašim web serverom, mnogi su usmereni prema specifičnim serverima i koriste NSAPI, ili ISAPI za procesiranje upita. Korišćenje ovih API-a će Vam pružiti veću brzinu, ali ćete izgubiti na kompatibilnosti.

E-trgovinski paketi su i dalje novi fenomen. Ako niste zainteresovani za kodiranje sopstvenih komercijalnih aplikacija, bićete ograničeni na nekoliko najpoznatijih e-trgovinskih rešenja. Zbog
”nezrelosti” tržišta, trebalo bi da se držite najrobusnijih i najšire korišćenih web serverskih
platformi.

Treba, takođe, da razmotrite kako se trenutno upravlja prodajnim i proizvodnim informacijama u Vašoj kompaniji. Ako koristite, na primer, prilagođenu Microsoft SQL Server bazu podataka za
čuvanje proizvodne baze, biće mnogo lakše da je povežete sa Microsoft Internet Information Server web platformom i paketom za web trgovinu drugog proizvođača koji podržava IIS. Sa druge strane, ako imate IS rešenje za velika preduzeća, od kompanije kao što je SAP, ili Oracle,
paketi za web trgovinu su na raspolaganju kao proširenja osnovnog sistema. Ili, možda zalihe i knjigovodstvo pratite na starom mainframe, ili mini računaru, pa će e-trgovinski sistem možda morati da se razvija od početka. Ipak, verovatno će Vas iznenaditi širina i dubina e-trgovinskih paketa koji su trenutno na tržištu.

Ne treba posebno da naglašavam da se tržište e-trgovinskih paketa rapidno menja i niko Vam ne može obećati da će ono što kupite danas biti tu i sutra.

No votes yet.
Please wait…

Prijavi se

Detalji dokumenta

Više u Ekonomija

Više u Skripte

Komentari