Odlomak

Koža je najveći organ u ljudskom organizmu, kao i „organ komunikacije ili izražavanja“. Koža je „prva tačka dodira“ kada se s nekim upoznajemo. Isto tako, način na koji koža može da reaguje na raznovrsne nadražaje može biti: 1. fizički (osip uzrokovan nekim spoljašnjim faktorom) ili 2. psihički (pojava crvenila kod osećaja srama ili zbunjenosti). Postoji složen odnos između kože i spoljašnjih i unutrašnjih faktora koji su odgovorni za zdravlje i bolest. Prema brojnim istraživanjima dokazano je da deca čiji su roditelji imali aknoznu kožu imaju veliku verovatnoću za pojavu istih.
Dermatološke bolesti imaju neposredan uticaj na taktilnu komunikaciju i telesnu interakciju, a često kod bolesnika izazivaju strah ili sram, ili su praćene određenim psihološkim stanjima kao što su anksioznost i depresija. Postoji sve više dilema i pitanja u savremenoj dermatologiji: “Kako da očuvamo zdravlje i da unapredimo dijagnostiku, koji je značaj psihoterapije i psihofarmakoterapije kada uz telesne, dermatološke simptome ili bolest postoje i psihičke teškoće? Zašto bolesnici koji boluju od depresije imaju neku telesnu bolest? Da li je to povezano sa imunosupresijom i na koji način se to događa?” Koža spada u najvažnije organe zahvaljujući velikom broju funkcija koje obavlja. Kožu možemo definisati kao spoljašni omotač tela. U daljem radu objasniću fiziološku ulogu kože i njen značaj za organizam čoveka koji je veoma važan za normalno funkcionisanje organizma.

Koža – karakteristike i uloga

Od stanja krvnih sudova I količine pigmenta zavisi boja kože čoveka. Težina kože čini oko 18% ukupne težine tela čoveka. Koža ima tri sloja: epidermis, dermis i hypodermis. Koža je tanja na mestima na kojima ne dolazi do trenja ili pritiska, kao što je unutrašnjost podlaktice, njena debljina je veća na površinama koje su izloženije, naprimer kod tabana. Za debljinu kože možemo reći da varira od 0,5 mm do preko 5 mm.

Jedna od važnih uloga kože jeste njena zaštitna uloga koja se ogleda u zaštiti od mehaničkih povreda, zatim od ulaska mikroorganizma u telo i pre svega od hemijskih faktora sa kojima čovek svakodnevno dolazi u kontakt.
Zahvaljući elastičnosti kože i kolagenim vlaknima a pre svega sadržaju vode u potkožnom tkivu, ogleda se uloga zaštite od mehaničkih sila na njenu površinu.
Zaštitna uloga kože od raznih mikroorganizama se ogleda u tome da se na koži normalno nalaze produkti lojnih i znojnih žlezda, koji čine emulzioni hidrofilni film koji gradi zaštitnu barijeru. Od slobodnih masnih kiselina, koje se produkuju iz lojnih žlezda I aminokiselina nastalih razgradnjom keratina uz dodatak razgradnih produkata znoja nastaje kiselost kože. Kiselost kože takođe ima zaštitnu ulogu jer izgrađen površinski sloj ima baktericidno i fungicidno dejstvo na mikroorganizme sa kojima čovek dolazi u kontakt.

No votes yet.
Please wait…
Prijavi se

Detalji dokumenta

  • 18 stranica
  • OTC lekovi Predrag Vukomanovic
  • Školska godina: 2019
  • Seminarski radovi, Farmacija
  • Srbija,  Beograd,  Visoka zdravstveno sanitarna škola strukovnih studija "VISAN" u Zemunu   VISAN
  • ,

Više u Farmacija

Više u Seminarski radovi

Komentari