Odlomak

UVOD

Jedan od čestih zdravenih problema sa kojim se moderna društva sreću jeste gojaznost. Novija istraživanja pokazuju da je neophodno preduzeti mere koje bi smanjile broj gojaznih. Svetska zdravstvena organizacija je 1997. godine uvrstila gojaznost u oboljenja epidemijskog karaktera. Dok se neka područja bore sa pitanjem gladi i nedostatkom pijaće vode, u drugim krajevima sveta gojaznost populacije, uključujući i decu postaje jedan od ključnih problema javnog zdravlja. (1)
Gojaznost dece je sve češći, ali i često zanemarivan problem. Slaba fizička aktivnost, veliki broj sati proveden ispred kompjutera ili televizora, uticaj roditelja i školskog sistema, nepravilna ishrana, samo su neki od faktora koji dovode do gojaznosti dece. Najmanje 155 miliona školske dece širom sveta ima problem povećane težine, od toga je 30-45% dece stare između 5 i 17 godina gojazno. Još 22 miliona mlađe dece ima isti problem.(1)
Takođe, gojaznost utiče na kvalitet i dužinu života i može predstavljati smetnju pri obavljanju svakodnevnih aktivnosti. Brz način života, loša ekonomska situacija i svakodnevni stresovi utiču na to da se roditelji sve manje pažnje obraćaju na kvalitet ishrane svoje dece i način na koji njihova deca provode vreme, što može ima negativne posledice. Kada gojaznost jednog segmenta populacije, ili cele populacije dostigne epidemijske razmere, tada onda više nije samo lični problem, već postaje problem celog društva i pitanje koje stručnjaci iz oblasti javnog zdravlja i drugih srodnih oblasti trebaju reštiti.
Gojaznost dece je problem koji se tiče svih aktera društva, počevši od porodice, školskog okruženja, zdravstvenih i socijalnih institucija, javno zdravstvenih agencija i nadležnih ministarstava.
Glavni problem predstavlja to što broj gojazne dece raste, a zabrinjavajuća je činjenica da je gojaznost jedan od faktora rizika za brojne bolesti i može biti smetnja pri obavljanju svakodnevnih aktivnosti i može značajno da smanji kvalitet života dece. Zabrinjavajuće je i to što roditelji i školsko okruženje ne obraćaju dovoljno pažnje na ovaj problem i čini se da u društvu ne postoji dovoljno inicijative da se konkretne akcije preduzmu. Time se ugrožava zdravlje cele populacije. Treba razjasniti faktore rizika, identifikovati protektivne faktore i ispitati na koji način i u kojoj more oni deluju na smanjenje broja gojazne dece. Naglasak je na fizičkoj aktivnosti i pravilnoj ishrani, uz stabilno porodično i školsko okruženje.

CILJ RADA

Cilj rada je da se kroz pregled i analizu dostupne literature prikaže problem gojaznosti dece kod nas i u svetu, s posebnim osvrtnom na zdravstvene probleme koje su povezani sa prekomernom težinom i lošim prehrambenim navikama.

No votes yet.
Please wait…

Prijavi se

Detalji dokumenta

  • 10 stranica
  • Socijalna medicina Tatjana Simović
  • Školska godina: Tatjana Simović
  • Seminarski radovi, Skripte, Medicina
  • Srbija,  Ćuprija,  Visoka medicinska škola strukovnih studija u Ćupriji  

Više u Seminarski radovi

Više u Skripte

Komentari