Odlomak

65 .Pojam tužbe
Pokreće se parnični postupak tužbom,jer bez podizanja tužbe nema parnice.Od volje tužioca zavisi isključivo pokretanje parničkog postupka. Tužbu razlikujemo u materijalnom i formalnom smislu. U materijalnom podrazumeva da je tužba zahtev za pružanje pravne zaštite određenog sadržaja koju tužioc traži od suda. U formalnom smislu tužba je pismeni podnesak u kome tužilac ističe svoj zahtev radi pružanja određene pravne zaštite.Granice tužbenog zahteva tužilac određuje,tj. Određuje se odlučivanje u postupku pred sudom i predmet raspravljanja.Povodom tužbe sud sprovodi posdtupak i donosi meritornu presudu.Prilikom podnete tužbe dužan je sud da utvrdo da li su sve procesne pretpostavke za pružanje pravne zaštite ispunjene. Ukoliko se utvrdi da nisu ispunjene procesne pretpostavke,tužbu će sud odbaciti. Ukoliko nađe da ne treba odbaciti,ispitivaće sud da li postoje sve materijalnopravne pretpostavke za osnovanost zahteva radi pružanje pravne zaštite određenog sadržaja. Tužba je parnična radnja,a nije pravni posao građanskog prava.To podrazumeva da se tužbe procenjuju po pravilima proceznog prava a ne građanskog materijalnom grava.Kada se podnosi tužba tada se zasniva dvostran procezni odnos između suda i tužioca,a ukoliko se tužba dostavi tuženom,onda se zasniva trostrani procezni odnos koji obuhvata sud,tuženog i tužioca.
66 Sadržina tužbe
Mora da sadrži određen zahtev tužba u pogledu glavne stvari i sporednih traženja. Tužba svaka mora da sadrži i činjenice na kojima tužilac zasniva zahtev,dokaze kojima se ove činjenice potvrđuju,vrednost predmeta spora,pa tako i druge podatke koji mora da sadrži svaki podnesak upućen sudu.Podnesci moraju biti razumljivi i moraju sadržati sve ono što je potrebno da bi se po njima moglo postupati.Treba da sadrže:označenje suda,ime i prezime,naziv firme,prebivalište ili boravište,odnosno sedište stranaka,punomoćnika ako imaju i njihovih zakonskih zastupnika,sadržinu izjave, predmet spora i potpis podnosioca.Ukoliko tužilac ima boravište ili prebivalište u inostranstvu u obavewzi je da imenuje punomoćnika.Ukoliko to ne uradi sud će tužbu odbaciti.Kad sastav suda,nadležnost suda ili pravo na izjavljivanje revizije zavisi od vrednosti predmeta spora,a predmet tužbenog zahteva nije novčani iznos,u obavezi je tužilac da naznači vrednost predmeta spora.I kad tužilac nije naveo pravni osnov tužbenog zahteva,sud će postupiti po tužbi,a kada je tužilac naveo pravni osnov ,sud nije vezan za njega.Tužbeni zahtev ili petitum je najvažniji.Tužbeni zahtev je predmet spora,o njemu se raspravlja i odlučuje. Zbog toga je važno da tužilac jasno i precizno odredi tužbeni zahtev. Tužbeni zahtev koji je neodređeni čini tužbu neurednom,a to znači nedopuštenom. Tužilac mora u tužbi da odredi granice tužbenog zahteva.Ako se traži komdemnatornom tužbom, tj. Osuda na činidbu,ona mora biti naznačena i po sadržini i po obimu.Ako tužilac deklarativnom tužbom traži pravnu zaštitu,ona mora biti tačno navedena i odnos u kome tužilac želi da postigne samo utvrđenje ili promenu koju sud treba da izrekne,ona mora biti od strane tužioca precizno definisana.

67.Vrste tužbe
Prema sadržini pružanje pravne zaštite je naznačajnija kvalifikacija.Tužbe se dele na 1.kondemnatorne (osuđujuća) tužba – tužilac tvrdi da mu prema tuženom pripada određeno pravo na činidbu i predlaže da sud tuženog osudi da tu činidbu ispuni.Najčešća je u pravnom životu ova vrsta tužbe. Za koju se traži osuda činidba može se sastojati ne samo u činjenju nego i u davanju,odnosno nečinjenju,uzdržavanju i propuštanju.Na proimer tužba kojom se traži da se prekine dalje uznemiravanje tužioca u mirnom korišćenju poseda.Ne ograničava se samo na utvrđenje da tužiocu pripada materijalnopravni zahtev presuda kojom sud po ovakvoj tužbi pruža pravnu zaštitu,nego istovremeno sadrži i naredbu tuženom,takoreći nalog da ispuni činidbu. 2.Deklarativna (utvrđujuća)tužba – Tužilac traži da sud utvrdi postojanje,odnosno nepostojanje pravnog odnosa ili nekog prava ili istinitost,odnosno neistinitost neke isprave.Ukoliko je to posebnim propisima predviđeno ovakva tužba se može podići.Kad tužilac ima pravni interes da sud utvrdi postojanje ili nepostojanje nekog prava ili pravnog odnosa. Pre dospelosti zahteva za činidbu iz istog odnosa.Jedan odnos u sadašnjosti može biti predmet utvrđivanja po pravilu. Ne može se tužbom tražiti pravosnažno utvrđenje nekih činjenica. Tako tužilac ne može predložiti da se utvrdi da je isplatio jedan iznos,da je tuženi učinio neku štetnu radnju,ili da je dao određenu izjavu volje. Od ovog pravila sreću se izuzeci,tako na primer je pozitivna i negativna tužba za utvrđenje istinitost isprave. Za utvrđenje tužba se razlikuje od kondemnatorne tužbe,zbog toga što je predmet tužbenog zahteva kod deklarativne tužbe samo utvrđenje nekog prava ili pravnog odnosa. Ova tužba nije podobna za prinudno izvršenje. Kad tuženi ne ispuni svoju obavezu koja proizilazi iz tog odnosa,tužilac je dužan da pokrene novu parnicu da bi došao do kondemnatorne presudekoja je podobna za prinudno izvršenje.

No votes yet.
Please wait…

Prijavi se

Detalji dokumenta

Više u Pravo

Više u Skripte

Komentari