Odlomak

BIOREMEDIJACIJA

Bioremedijacija je ekonomski isplativa, zelena tehnologija kojom se zagađujuće supstance biološkim putem transformišu u netoksična jedinjenja ili se potpuno razgrađuju do ugljendioksida i vode. Kao biološki agensi se najčešće koriste mikroorganizmi. Da bi se povećala brzina biološke razgradnje, bioremedijacijom se optimiziraju uslovi za rast mikroorganizama prisutnih u zemljištu aeracijom, dodavanjem hranljivih supstanci, najčešće soli azota i fosfora, a ako je potrebno i dodavanjem posebno pripremljenih kultura mikroorganizama.
Uspješnost bioremedijacionog procesa, pored mikroorganizama sposobnih da razgrade kontaminant kao izvor ugljenika, zavisi i od drugih faktora kao što su: lako usvojivi izvori azota i fosfora (hranljive supstance), vlažnost, temperatura, kiseonik (aeracija) i eventualno prisustvo surfaktanata. Osim toga, važne su i karakteristike zemljišta, kao što su pH, minerološki sastav i sadržaj organske supstance.

 

 

 
METODE BIOREMEDIJACIJE

Metode za uklanjanje zagađujućih supstanci iz zemljišta i njegovo „izlečenje“ (remedijaciju) mogu biti abiotičke (fizičke, hemijske i termičke) i biotičke (bioremedijacija u širem smislu). Mogu se primijeniti: a) na samom mjestu zagađenja (in situ) ili b) izvan mjesta zagađenja (ex situ). U odnosu na abiotičke,biološki postupci imaju komparativnu prednost pošto su ekonomski isplativi i pripadaju „prijateljskim za okolinu” tehnologijama. Pri ovim procesima dolazi do transformacije u jedinjenja sa smanjenom toksičnošću ili potpune razgradnje kontaminanta. Na taj način se ne stvara otpad, a tretirano zemljište može da povrati svoju prirodnu biološku aktivnost. Pomenute metode se mogu koristiti za uklanjanje organskih zagađivača, kao što su: ugljovodonici nafte, pesticidi, policiklični aromatični ugljovodonici – PAH-ovi, deterdženti, organski rastvarači ili fenoli). Kao biološki agensi se najčešće koriste mikroorganizmi, ali i biljke (fitoremedijacija). U širem smislu bioremedijacija podrazumeva korišćenje bioloških agenasa za uklanjanje većine toksičnih komponenti, uključujući i metale.

No votes yet.
Please wait…

Prijavi se

Detalji dokumenta

Više u Seminarski radovi

Više u Skripte

Komentari