Informaciona tehnologija, infrastruktura i platforma
Objavio nikolag79 15. mart 2023.
Seminarski radovi, Informacione tehnologije, Kriminalistika
Objavio Emina.dragolj 03. februar 2023. Prijavi dokument
Kibernetika, teorija informacije i kriminalistička teorija identifikacije Kibernetika : je naučna disciplina koja izučava autoregulaciju sistema, ili proučava vođenje i proporcionalnost nekog skupa izvedenih radnji prema zadanom cilju (terminalnom stanju).
Budući da je svaki sistem, mehanički kao i organski, međuovisan i međuuvjetovan sklop aktivnosti koji se dade izraziti kao program-model, to se autoregulacija obavlja uključivanjem i isključivanjem kontrola koje ispravljaju pojedine aktivnosti u sistemu što odstupaju od programa. Ovo se odvija istovremeno s procesom komuniciranja odnosno s feedbackom informacija. Kružni tok informacija omogućava da svako odstupanje od programa manifestirano kao povećanje količine informacije bude mobilizator regulativnog djelovanja.
Regulacija oscilira prema količini informacija. Kibernetika uključuje dva velika i relativno neovisna područja tehnologiju, obrade, čuvanja i korištenja informacija i b) teoriju procjenjivanja funkcionalne vrijednosti informacija o pojedinim ponašanjima obzirom na zadatak. I jedno i drugo pretpostavlja određeni stepen razvoja tehnologije odgovarajućih servo-mehanizama, s tim da se s druge strane, mora razvijati konstruiranje takvih servo-mehanizama.
Kibernatika, komunikacije i informacije u kriminalistici
Prikupljanje podataka i obavještenja prestavlja veoma raširenu djelatnost policijskih organa. Osnovno pravilo prikupljanja podataka predstavlja aspekt dobijanja i traženja podataka, što dalje znači da oni moraju dolaziti od lica i institucija. Pripadnici policije kao i drugi državni organi mogu prikupljati podatke i informacije kroz primjenu ovlaštenja koje imaju po samom zakonu. Zakonski propisi iz kojih se crpe ovlaštenja, a dalje i načini i metodi prikupljanja podataka u Bosni i Hercegovini i njenim entitetima su:
Privatni detektiv nema približno ovlaštenja koja ima policijski službenik.U cilju bližeg i konkretnijeg razjašnjavanja načina prikupljanja podataka potrebno je prvo definisati iste.
Podatak je svako saznanje, sadržaj koji sadrži izvjesnu informaciju. Informacija je saznanje u sirovoj formi.
Kriminalistička informacija predstavlja promjenu koja u sebi nosi informaciju u vezi sa krivičnim djelima, učiniocima, načinu izvršenja, motivima, i dr. Kriminalistička informacija može biti operativna i dokazna. Podatak je informacija, ako nešto znači. Kriminalističko obavještajni podatak je informacija sa dodatnom vrijednošću, koju je moguće razumjeti.
1 Vidaković, D., Kriminalistička analiza podataka mobilne i fiksne telefonije u razrješavanju kaznenih djela, stručni članak, Visoka policijska škola u Zagrebu, Zagreb, 2015.
Moderno korištenje pojma kibernatika
Moderno korištenje pojma kibernetika počelo je u vrijeme Drugog svjetskog rata. Sam pojam kibernetika (engl. Cybernetics, fran. Cybernetique, njem. Kvbernetik) skovao je matematičar Norbert Wiener u istraživanju teleologičkih mehanizama, a popularizirao ga je u knjizi “Cybernetics, or control and communication in the animal and machine” objavljenoj 1948. Drugi smjer iz kojeg se razvio pojam “cyber” je književnost. Riječ “cyberpunk” prvi se put pojavila u kratkoj priči “Cyberpunk” autora Brucea Bethkea, a objavljena je 1983.godine u magazinu “Amazing” koji objavljuje naučno-fantastične priče.
Objavio nikolag79 15. mart 2023.
Objavio ghhjhghjghjgjh 22. februar 2023.
Objavio ghhjhghjghjgjh 22. februar 2023.
Objavio viktor133 15. mart 2023.
Objavio viktor133 15. mart 2023.
Objavio Mero 15. mart 2023.
Komentari
You must be logged in to post a comment.