Odlomak

UVOD:

Intravenske infuzije (infundibilia – pl) jesu sterilni vodeni rastvori ili emulzije sa vodom, namenjeni za parenteralnu primenu u kolicinama vecim od 100 ml. Takodje postoje i sterilni praskovi za infuzije i koncentrati za infuzije.
Ovi preparati moraju biti sterilni, apirogeni, bez hipotenzivnih materija i obicno su izotonicni s krvnom plazmom. Ne sadrze konzervanse i boje. Infuzijski rastvori za posebne medicinske potrebe (rast. za dijalizu, hemofiltraciju,hipertonicni rastvori lekova)  ne moraju biti izotonicni. Gotovo uvek se daju intravenski.
Rastvori za intravenske infuzije moraju da budu bistri i bez prisustva cestica.
Kod emulzija za intravenske infuzije ne sme da dodje do odvajanja faza (moraju biti homogene). Obicno su mlecnog izgleda, a velicina dispergovanih cestica mora da bude manja od 5 mikrona!

Koriste se za:

  • regulaciju elektrolita i acidobazne ravnoteze,
  • regulaciju sadrzaja vode u organizmu,
  • parenteralnu prehranu (dohranu),
  • osmoterapiju,
  • parenteralnu dijalizu,
  • nadoknadu krvi,
  • direktnu i.v. primenu lekova u infuziji, ili u druge delove tela.

Kada se primenjuje lek u infuziji, treba ga rastvoriti u fizioloskom rastvoru (0,9% NaCl) ili u rastvoru 5% glukoze. Infuzioni rastvori se daju sporo, pa je mnogo veca mogucnost kontrolisanja nezeljenih dejstava nego kada  se lekovi daju kao intravenske injekcije.
Infuzije se pune u sterilne, neobojene, prozirne staklene boce, ili u vrecice i providne boce od polimernih plasticnih materijala, koje moraju biti odredjene otpornosti. Zatvaraju se gumenim cepovima i ucvrscuju metalnim ili plasticnim poklopcima. Kroz gumeni cep se uvodi igla sistema za infuzije.
U zavisnosti od infuzionog rastvora koji se primenjuje, brzina infuzije je 20-80 kapi rastvora u minutu. Posto su vecina  rastvora vodeni rastvori ( u 1 ml sadrze 20 kapi), znaci da u minutu istekne od 1 do 4 ml rastvora.
Sadrzaj preparata izrazava se procentom. Posto se koncentracija pojedinih supstancija u plazmi ili serumu izrazava brojem milimola na litar (mmol/l) na isti nacin ce se izraziti i koncentracija rastvora natrijum-hlorida i glukoze u rastvoru za intravensku infuziju.

Oznaka na boci koja sadrzi infuzioni rastvor treba da ima sledece podatke:

1. Latinsko ime infuzije
2. Sadrzaj svih supstancija izrazen u mmol/l. Kod elektrolita se posebno izrazava sadrzaj katjona i anjona u mmol/l.
3. pH vrednost rastvora koja mora da je u dozvoljenim granicama
4. Teoretski osmolaritet, tj. pritisak rastvora u miliosmolima na litar (mOsmol/l)
5. Ukoliko rastvor sadrzi neelektrolite, tj. hranljive materije koje se daju u cilju parenteralne ishrane (etanol, fruktoza, galaktoza…) treba da je oznacena i enegetska vrednost rastvora
6. Datum sterilizacije, serija i rok trajanja
7. Ustanova koja proizvodi rastvor.

Infuzije se propisuju kao gotovi lekovi.

No votes yet.
Please wait…

Prijavi se

Detalji dokumenta

Više u Seminarski radovi

Više u Skripte

Komentari