Odlomak

Kineska mafija

U ovom seminarskom radu ću objasniti šta znači pojam mafija, koje vrste mafije postoje, čime se bave i slično.
Najviše pažnje ću obratiti na kinesku mafiju i detaljno ću objasniti njihov sastav, područje djelovanja i način rada jer se ona ubraja u najopasnije mafije današnjice pored ruske, kolumbijske, talijanske, japanske, američke mafije i mnogih drugih.
Kineski pojam za kriminalnu organizaciju, mafiju je trijada.

 

 
2. Mafija

Porijeklo riječi mafija nije do kraja razjašnjeno i postoji nekoliko tumačenja. Jedno tvrdi da je riječ došla od izreke koja je nastala tokom francuske invazije na Siciliju 1282. koja glasi: „Morte Alla Francia Italia Anel“ (početna slova ovih riječi daju MAFIA) što znači: „smrt Francuskoj, Italija izdiše“. Jedno filološko tumačenje tvrdi da riječ mafija dolazi od arapskog mahias, što znači razmetljivac. Drugo filološko tumačenje je da takođe dolazi iz arapskog, ali od riječi mu afah, što znači rebel, protivnik zakona. Još jedno tumačenje, i ujedno tumačenje koje sam ja prihvatio u ovom radu, jest da riječ znači skrovište (takođe iz arapskog) i da potiče čak iz 9. vijeka kad su Sicilijom vladali Arapi, kada je domaće stanovništvo zbog ugnjetavanja i prisilnog rada očajnički pokušavalo pobjeći i naći utočište.
Kroz Siciliju je otad prošlo mnogo stranih vladara (Francuzi, Španci, Nijemci, Austrijanci, Grci), te su Sicilijanci tokom svih tih vijekova tražili spas u brdima Sicilije. S vremenom su se izbjeglice ujedinile u tajno društvo i to porodičnog tipa, ali sa vrlo snažnom hijerarhijom. To tajno društvo, zvano mafija, nije imalo povjerenja u vlast te su se oslanjali na vlastite „zakone“.
Zanimljiv je način na koji su se financirali. Seljacima su se slala prijeteća pisma u kojima mafija traži novac u zamjenu za zaštitu, a ako bi se seljak oglušio na taj zahtjev, slijedile bi otmice, ubistva, unakaženja. Na koverti je bila nacrtana crna ruka i „Tako su Sicilijanci plaćali dvostruke poreze, jedne za službenu vlast, policiju i sudstvo, a druge za mafiju“ .
Iako je mafija počela kao svojevrsni narodni pokret otpora protiv brojnih okupatora, s vremenom je postala onakvom kakvom je danas znamo: okrutna, hermetička zajednica čiji glavni cilj više nije odbrana od osvajača, već nemilosrdna pljačka i kriminal koji su zamaskirani u hrabrost, čast i disciplinu.

2.1. Istorijski razvoj mafije

U drugoj polovini 19. vijeka, postojale su bande imigranata koje su štitile svoje okruženje. Jedna od takvih bandi bila je i Fajv Points Geng (Five Points Gang) iz Njujorka. Ime dolazi iz činjenice da su djelovali na području pet punktova, tj. mjesta: ulica Mulberry, Anthony, Orange, Little Water i Cross. Okrutna i nasilna banda čiji su sukobi s drugim bandama često završavali smrću. Krajem vijeka u bandi jačaju figure kao Jonny Torrio i Frankie Yale, koji su otvorili vrata i poznatom Alphonsu Caponeu te Charlieju Lucianu. Struktura bande sve je više jačala i njihova moć bila je zaista velika. Ali, slava i moć bande počela je slabiti 1915. godine odlaskom Caponea i Torria u Čikago te Luciana u zatvor.
Sledećih petnaestak godina Čikago je bio glavni grad mafije. Cvjetanju mafije, upravo tada, vjerovatno je pridonijela činjenica što je 1919. godine donesen osamnaesti amandman (Volstead Act) kojim je zabranjena destilacija, prodaja i pijenje alkohola.
Tih godina, poznatima pod nazivom Doba prohibicije, najveće ime u Čikagu bilo Al „Scarface“ Capone, gangster koji je u vrh mafije došao nakon smrti Johna Torria, koji je iza sebe ostavio ogromno poslovno carstvo. Najveću zaradu Capone je ostvarivao upravo na alkoholu i prostituciji. No, Capone nije bio velik samo zbog zarade, već i zbog uticaja koji je imao, ne samo na političare, nego i na policiju, zbog čega je bio gotovo nedodirljiv. U to vrijeme, za moć u podzemlju borile su se razne bande i ono što je dokrajčilo karijeru Ala Caponea bio je masakr koji je naručio 1929. godine, na Valentinovo, kada se desio neuspjeh u pokušaju smaknuća Bugsa Morana, vođe jedne irske bande O’Bannion. Capone, doduše, nije bio osuđen za ubijstva, kršenje, 18. amandmana, već za utaju poreza. Godine 1931. Capone odlazi u Alkatraz .

No votes yet.
Please wait…

Prijavi se

Detalji dokumenta

Više u Pravo

Više u Skripte

Komentari