Odlomak

1. PREDGOVOR

Kao temu za svoj seminarski rad odabrala sam ne tako veliku, ali veoma specifičnu i nadaleko čuvenu, opštinu Kovačica.Poklonicima umetnosti poznata je po naivnom stvaralaštvu, naučnicima po rodnom mestu Mihajla I. Pupina, sportistima po sportskom ribolovu, a turiste opet mame razne manifestacije, mesta za odmor i rekreaciju.
Zbog heterogenog nacionalnog sastava i skladnih međunacionalnih odnosa između Slovaka, Srba, Mađara, Rumuna, Roma i ostalih, Kovačicu nazivaju “Vojvodina u malom”. Stanovnici Kovačice, gonjeni ekonomskim problemima, verskim proganjanjima i vodeni željom za boljim životom, uvek su se oslanjali jedni na druge, poštovali svoje običaje, jezik i kulturu drugih. Pre dvesta godina došli su da čuvaju srednju Evropu od upada Turaka, i ovde ostali do danas.
Bogata istorija, razvijena kultura, turizam i šarenoliki etnički sastav privukli su moju pažnju, te sam odlučila da je malo bolje upoznam.

” Već dva veka živi, miha, mila,
u zelenom polju se krije.
Njene prijatne kuće kao srca su široke,
za svakoga gosta ko duše duboke,.
Slovačke materi, obećati morate,
da ćete učiti svoju decu,
Kako Kovačicu volite.”

Andrej Hriešik

 

2. UVOD

Vojvodinu karakteriše bogatstvo kvalitetnim obradivim zemljištem, opšta privredna i kulturna razvijenost, velika gustina naseljenosti i demografsko šarenilo. Vojvodina je regija u kojoj se tradicionalno neguju višejezičnost, višekulturalnost i višekonfesionalnost.
Geografski je podeljena na Srem, Banat i Bačku koji su sa svoje strane administrativno podeljeni na okruge (severnobački, južnobački, zapadnobački, severnobanatski, srednjebanatski, južnobanatski i sremski okrug).
Južnobanatski okrug se nalazi u severoistočnom delu Republike Srbije, u Autonomnoj Pokrajini Vojvodini. Južnobanatski okrug je na jugu omeđen rekom Dunav, na zapadu rekom Tamiš, na istoku granicu okruga čini državna granica sa Republikom Rumunijom, dok se na severu okrug graniči sa opštinama Srednjebanatskog okruga – Sečanj i Zrenjanin.
U severnoistočnom delu Južnobanatskog okruga, preko prostrane ravnice i polja suncokreta i žita, nastanila se mala, ali značajna, opština Kovačica.
Predmet rada je proučavanje prirodnih i antropogenih vrednosti opštine Kovačica, kao i njenih turističkih potencijala.
Cilj rada je da se u što boljem svetlu iskažu odlike ove opštine, njene zanimljivosti i šarenolikost stanovništva.
Zadatak rada je predstavljanje opštine Kovačica kroz istorijat, geografki položaj, stanovništvo i turistički razvoj.
Analizekoje su korišćene tokom izrade ovog rada zasnivaju se na korišćenju mnogobrojnih interesantnih sajtova, pretraživanja literature i statističkih podataka.Korišćene metode su: statistička, kartografska, grafička i deskriptivna.

3. GEOGRAFSKI POLOŽAJ OPŠTINE KOVAČICA

Područje opštine Kovačica nalazi se u jugozapadnom delu Banata i jugoistočnom delu Pokrajine Vojvodine na površini od 419km².
Od Beograda je udaljena 50km, a od Novog Sada 90km.Opštinu Kovačica čine osam naselja: Kovačica, Padina, Samoš, Debeljača, Crepaja, Idvor, Uzdin i Putnikovo.

No votes yet.
Please wait…

Prijavi se

Detalji dokumenta

Više u Seminarski radovi

Više u Skripte

Komentari