Odlomak

Novac je sredstvo trgovine i razmjene, ali istovremeno i istorijski, politički, ekonomski, kulturni, filološki umjetnički dokument sredine i vremena u kom je nastao. Ljudi su falsifikovali novac oduvijek iz različitih razloga, koji su se ticali najčešće lične i privatne prirode. Dakle, termin falsifikovanje novca datira od kad postoji sam novac. Dok emitenti novca usavršavaju tehnike izrade i zaštite novca, falsifikatori, koristeći naučno tehnička dostignuća pokušavaju što vjernije da imitiraju zaštitne elemente novca kako bi lažni novac pustili u opticaj i tako stekli materijalnu korist. S obzirom na to da je posjedovanje lažnog novca ekonomski gubitak za onoga u čijem se posjedu nađe, veoma je važno poznavati zaštitne elemente novca i odbiti prijem sumnjivog novca.
Prvi pomen upotrebe papira kao novca nalazi se u kineskim istorijskim tekstovima. Moreplovac Marko Polo je 1296. godine opisujući svoja putovanja u Kini spomenuo da se u Kineskom carstvu koristi papir kao novac. Najstarija postojeća novčanica pronađena do sada je bio fragment otkriven u jednoj pećini. Ova novčanica je izdata od strane kineskog cara Hiao Tsunga, negdje između 1165. i 1174. godine. Na ovoj novčanici se jasno vidi kolika je njena vrijednost.
Prve prave novčanice u Evropi izdate su u Švedskoj 1661. godine. To je bio veliki uspjeh, jer više nije bilo potrebe da se sa sobom nose velike količine zlata i srebra koje je bilo lako ukrasti i oteti. Nedugo zatim mnoge druge Evropske države i trgovci uvidjevši prednost i bezbjednost Švedskog eksperimenta odlučili su da i oni počnu izdavati svoj novac. Međutim, većina zemalja u to vrijeme nije imala zakone koji bi regulisali ko sve može štampati novac. Zakoni o zabrani falsifikovanja kovanog novca su ipak uskoro prošireni i na zabranu falsifikovanja papirnog novca, ali postojao je mali broj država koje uopšte nijesu imale zakon o falsifikovanju novca. Uskoro cijele države, gradovi, banke, razne institucije, pa čak i privatni pojedinci koji su imali ptistup štamparija izrađuju svoj novac. Međutim, većina ovih novčanica je postala bezvrijedna.

No votes yet.
Please wait…

Prijavi se

Detalji dokumenta

Više u Pravo

Više u Skripte

Komentari