Odlomak

UVOD

Krv (lat. sanguis) je tečni vezivno tkivo. Krv je telesni unutrašnji transportni sistem koji neprestano kruži telom raznoseći kiseonik, hranljive materije i ostale materije u tkiva i organe, i uklanja iz njih otpadne materije. Krv je gusta, viskozna, neprovidna tečnost crvene boje. Boja krvi dolazi od prisustva eritrocita i stanja njihovog hemoglobina. Prosečan čovek ima oko 5 litara krvi. Specifična težina krvi, kod čoveka, kreće se između 1.050 i 1.060. Krv, takođe, reguliše toplinu i količinu vode i stiti organizam od raznih infekcija. Krv protiče telom za 1 minut u stanju mirovanja, odosno za oko 20 sekundi u toku napornog rada ili vežbi.
Krv teče u dva zatvorena sistema: plućni, koji provodi krv gde se ona oksidiše, i sistematski koji snabdeva telo oksidovanom krvlju. Krv je sastavljena od krvne plazme, nosioca životno važnih odbrambenih materija, od krvnih zrnaca i krvnih pločica. Plazma sadrži 90-92% vode i 60-67% eritrocita.

 

 

 

ULOGE KRVI

Krv u ljudskom telu obavlja brojne i raznovrsne funkcije:

  • transport O2 i CO2,
  • transport hranljivih materija,
  • transport raspadnih produkata metabolizma,
  • transport hormona (informacija),
  • termoregulacija,
  • odbrana (imunitet, fagocitoza)
  • hemostaza
  • održavanje acido-bazne ravnoteže.

 

 

 

Transportna
Krv ima veliki kapacitet. Iz pluća uzima kiseonik i transportuje do svake ćelije u organizmu, zatim iz digestivnog sistema uzima sve svarene materije (šećeri, aminokiseline,masti, proteine) i venom portom ih transportuje do jetre, koja uzima potrebnu količinu hranljivih materija, a ostatak do drugih organa. Materije rastvorljive u vodi krv odvodi dobubrega. Takođe transportuje hormone do ciljne (receptorne) ćelije kojoj je taj hormon potreban, npr. insulin transportuje do svih ćelija, jer je svim ćelijama on potreban, doktireostimulirajući hormon (TSH) sprovodi samo do štitne žlezde, jer je samo njoj taj hormon potreban.

 

 

 

Homeostatska

Krv održava sve faktore za održavanje stalnosti; kontrolisano odaje vodu i elektrolite. Ovo predstavlja osmotski homeostazis, a ujedno i elektrohemijski homeostazis.

 

 

 

Termoregulaciona
Uloga termoregulaciji – pošto krv prolazi kroz mišiće i jetru gde se zbog protoka materije proizvodi znatna količina toplote, krv tu toplotu raznosi po celom organizmu do površine tela gde se predaje okolnoj sredini. Tako se obezbeđuje stalna temperatura organizma.

 

 

 

Odbrambena
Krv ima sposobnost da odbrani organizam od raznih štetnih agenasa, koji bi mogli narušiti neki od tipova homeostazisa. Svi ti agensi se zovu antigeni (najčešće su proteini, ređe složeni lipidi i ugljeni hidrati) i oni su egzogenog porekla, tj. potiču sa druge jedinke. Organizam na te agense odgovara stvaranjem antitela. Odbrambena uloga krvi je višesturuka. U krvi se nalaze bela krvna zrnca koja štite organizam od mikroorganizma i drugih stranih ćelija.
Najvažnija uloga je zgrušavanje krvi je neophodno, radi održavanja života. Pri zgrušavanju krvi učestvuju sastojci plazme i krvne pločice. Zgrušavanje može biti poremećeno ako je premalo krvnih pločica (manje od 100.000 u 1 mm3). Tako mogu nedostajati pojedini činioci odgovornih za pretvaranje protrombina u trombin, a takav slučaj je u krvnoj bolesti koja je poznata kao nasledna krvna bolest hemofilija.

No votes yet.
Please wait…

Prijavi se

Detalji dokumenta

Više u Seminarski radovi

Više u Skripte

Komentari